Zatímco se Evropský parlament pokouší vytvořit rozpočet a Draghi opakuje, jak je to dočasné zklidnění v propadu evropského růstu už předehrou renesance růstu v druhé polovině roku (aniž by se nechal zviklat těmi předchozími slovními vylhaninami omílanými evropskými hodnostáři už v letech 2012, 2011, 2010 a 2009), tak to vypadá, že světlo světa spatřují i nečetné úniky pravdy z této pseudo-unie. Během překvapivě upřímného interview generální ředitel (CEO) Saxo Bank popisuje ten nedávný rozběh eura jako iluzorní, i to, že „celá ta záležitost je odsouzena ke zkáze,“ neboť kontinent nepodporuje fiskální unie.


  Jak hlásí Bloomberg, Lars Seier Christensen říká, že by „EURo prodával nějak tak skoro za 1,40,“ s poznámkou, že „zrovna teď probíhá jedno z těch falešných řešení, kdy si lidé myslí, že problémy už byly lokalizovány či dokonce vyřešeny, tak tomu však vůbec není.“ Potvrdil, že tím jediným, co tuhle frašku ještě drží pohromadě, je politické, nikoliv ekonomické úsilí, a perfektně tuto situaci shrnul: „Lidé dosud tyhle problémy dramaticky podceňovali.“

Od Bloombergu:

[quote align="center" color="#999999"] Lars Seier Christensen, spolu-generální výkonný ředitel dánské banky Saxo Bank A/S, řekl, že to nedávné vzepětí eura je iluzorní a že ta společná měna je předurčena ke krachu, protože kontinent nepodporuje fiskální unie.

„Celá ta záležitost je odsouzená ke zkáze,“ řekl včera Christensen při interview v kanceláři Dubaijské banky. „Zrovna teď se nacházíme v jednom z těch falešných řešení, kdy si lidé myslí, že problém je lokalizován nebo i řešen, což tak vůbec není.“

„Dost bych euro prodával tak nějako skoro za 1,4,“ tvrdí Christensen, který řekl, že ale žádné spekulativní sázky proti měně nedělá.

„Dalším možným důsledkem je, že se zbaví některých zemí, které jsou členstvím v euru ruinovány, zvláště z těch jihoevropských ekonomik,“ řekl Christensen. „Lidé ty problémy dramaticky podceňují s tím, že Francouzi se z toho dostanou. Až ale do plnocenné krize spadnou i Francouzi, tak už je dohráno. Ani Němci by to už nemohli vyplatit, a nejspíš ani nebudou.“

Rekordní dluh

Dluh veřejného sektoru je na rekordní úrovni a oproti roku 2008, kdy byl na 40 procentech hrubého domácího produktu, se téměř zdvojnásobil. Evropská komise, která má tento týden aktualizovat svou předpověď, vidí pro příští rok růst HDP na 97,1 procenta.

„Je to ten politický svět, který euro nesmírně podporuje, nikoliv z ekonomických důvodů, nýbrž z politických důvodů,“ řekl Christensen, dlouhodobý kritik jednotné měny, který nyní žije ve Švýcarsku. [/quote] 

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: zerohedge.com