Lidé, kteří nosí brýle, se nakazí koronavirem pětkrát méně, řekl doktor biologických věd, profesor Novosibirské státní univerzity Sergej Netesov s odkazem na průzkum čínských vědců. Cituje ho list Rossijskaja gazeta. (Foto: Wikimedia)

Podobný trend se výrazně projevuje právě v Číně, kde nejsou populární kontaktní čočky, a mnozí přitom nosí brýle.

„Pacientů, kteří nosí brýle, bylo velmi málo, pouhých deset procent,“ poznamenal vědec.

Netesov připomněl, že hlavními kanály nákazy jsou nos a oční sliznice, a naléhavě doporučil, aby lidé neopovrhovali ochrannými prostředky.

Komentář virologa

Profesor, přední vědec z Ústavu imunologie Sibiřského pracoviště Ruské akademie věd Alexandr Čepurnov okomentoval informaci o účinnosti nošení brýlí jako ochrany před koronavirem.

Podle jeho slov jsou nejdůležitějším faktorem snižujícím riziko nákazy prostředky individuální ochrany, kdežto brýle jsou druhořadým prostředkem.

„Nákaza přes oční sliznici je možná, avšak není to podle mne tak závažné s ohledem na to, že je chráněna nespecifickou imunitou,“ řekl Čepurnov v komentáři na Ura.ru.

Poukázal na to, že na oční sliznici jsou lysozymy, fermenty, jejichž úkolem je boj s cizími bakteriemi a viry.

Vědec přitom poznamenal, že daný způsob nákazy může být „významným kontaktním epidemiologickým faktorem“. Podle názoru Čepurnova mají závěry čínských vědců jistou logiku, avšak ruští odborníci potřebují vlastní průzkum.

Zdroj: snews.com