Prezident Venezuely Nicolás Maduro oznámil zahájení jednacího procesu s opozicí. Schůzka se koná na Barbadosu za účasti norské vlády, upřesnil prezident. (Foto: Youtube)

„Velmi nadějný začátek, mám patřičné zprávy od vedoucího naší delegace o dnešním dni jednání (pozn. jde o pondělí),“ řekl Maduro ve vysílání státní televize. Podle jeho slov se jedná o šesti bodech, které se týkají všech sfér života země – ekonomiky, politiky, kultury aj.

„Mám velmi optimistickou náladu. Dnešní jednání trvalo pět hodin, krok za krokem můžeme otevírat cestu míru, nenásilí a konstruktivního dialogu pro Venezuelu,“ prohlásil prezident.

Maduro zkritizoval rovněž nedávnou zprávu, kterou předložila vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová podle výsledků své cesty do Venezuely.

"Zpráva paní Bacheletové, to je zpráva napsaná spíše lidmi z její kanceláře, kteří jsou naladěni nepřátelsky vůči bolívarovské revoluci. Je plný lží, manipulací, falešných údajů, je to zopakování zprávy předchozího vysokého komisaře, kterou jí nadiktovali z Ministerstva zahraničí USA. Ustoupila jejich tlaku," soudí venezuelský lídr.

Řekl, že hodlá zaslat osobní dopis Bacheletové do Ženevy. „Dej Bůh, aby to napravila a aby byl tento mylný krok (zpráva) pro paní Bacheletovou ponaučením,“ podotkl lídr státu. Oznámil kromě toho, že v průběhu jednání vyhlásili zástupci venezuelské vlády protest proti údajům, které předložila opozice pro tuto zprávu.

„Doufáme, že chyby budou napraveny co nejrychleji,“ řekl v závěru Maduro.

V lednu začaly ve Venezuele hromadné protestní akce proti Madurovi. Předseda opozicí kontrolovaného Národního shromáždění Juan Guaidó se nezákonně prohlásil za dočasného prezidenta. Podpořily ho některé západní země v čele s USA. Rusko, Čína, Turecko a řada jiných zemí trvají na tom, že zákonným prezidentem země je Maduro.

Zdroj:  bbc.com