Ruský vůdce posiluje partnerství se zeměmi Perského zálivu, protože Moskva čelí rostoucí izolaci ze strany Západu. (Foto: Flickr)

Ruský prezident Vladimir Putin v doprovodu čtyř stíhaček podnikl vzácnou jednodenní bleskovou cestu na Blízký východ, během níž po krátké cestě do Spojených arabských emirátů navštívil Saúdskou Arábii.

Putin ve středu přistál v Abú Zabí, hlavním městě Spojených arabských emirátů, které hostí jednání OSN o klimatu COP28. Doprovodili ho do prezidentského paláce, kde ho přivítali salvou z 21 děl a průletem vojenských letounů SAE, které za sebou táhly kouř v barvách ruské vlajky.

Prezident země Perského zálivu šejk Mohammed bin Zayed Al Nahyan označil Putina za svého „drahého přítele“.

„Jsem rád, že se s vámi mohu opět setkat,“ řekl šejk Mohammed. Později vydal prohlášení, v němž uvedl, že spolu jednali o „důležitosti posílení dialogu a spolupráce pro zajištění stability a pokroku“.

Ruský vůdce se k těmto slovům připojil.

„Naše vztahy, do značné míry díky vašemu postavení, dosáhly nebývale vysoké úrovně,“ řekl Putin šejchu Mohammedovi. „SAE jsou hlavním obchodním partnerem Ruska v arabském světě.“

Setkání bylo součástí snahy Ruska vydobýt si vlivnější roli na Blízkém východě, přičemž na pořadu jednání byla spolupráce v oblasti ropy a válka mezi Izraelem a Hamásem.

Podle ruské státní tiskové agentury TASS oba vedoucí představitelé jednali mimo jiné o dvoustranné spolupráci v oblasti energetiky a pokročilých technologií.

Putin poté odletěl do Rijádu, kde se setkal se saúdským korunním princem Mohammedem bin Salmánem Al Saúdem, což bylo jejich první osobní setkání od října 2019.

V úvodním projevu, který odvysílala ruská televize, Putin korunnímu princi poděkoval za pozvání a uvedl, že původně očekával, že MBS navštíví Moskvu, „ale došlo ke změnám plánů“.

Jejich příští setkání by se mělo uskutečnit v Moskvě, uvedl a dodal: „Nic nemůže zabránit rozvoji našich přátelských vztahů.“

Putinovo setkání se saúdským korunním princem se uskutečnilo poté, co ceny ropy klesly, a to navzdory závazku OPEC+, Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) i spojenců v čele s Ruskem, dále snižovat těžbu.

Nebylo však bezprostředně jasné, co konkrétně hodlal Putin, který od začátku války na Ukrajině Rusko opouští jen zřídka, s korunním princem největšího světového vývozce ropy nadhodit ohledně ropy nebo geopolitiky.

Ve čtvrtek bude Putin v Moskvě hostit íránského prezidenta Ebrahima Raisiho. Následně v pátek a v sobotu Spojené arabské emiráty přivítají ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova.

Putinova vzácná cesta do regionu je jeho první od července 2022, kdy se v Íránu setkal s nejvyšším vůdcem ajatolláhem Alím Chameneím.

Ruský vůdce podnikl jen několik mezinárodních cest poté, co na něj Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal v březnu zatykač a obvinil ho z deportace ukrajinských dětí.

Spojené arabské emiráty ani Saúdská Arábie nepodepsaly zakládající smlouvu ICC a nejsou povinny ho zatknout, pokud vstoupí na jejich území.

Pokud jde o dvouměsíční izraelské bombardování obléhaného pásma Gazy, Putin tuto válku odsoudil jako selhání diplomacie Spojených států. Navrhl, že Moskva by místo toho mohla hrát roli prostředníka vzhledem ke svým přátelským vazbám s Izraelem i Palestinci.

Putinova cesta na Blízký východ je rovněž součástí jeho snahy ukázat, že pokusy Západu izolovat Moskvu prostřednictvím sankcí za její válku na Ukrajině selhaly.

„Zdá se, že je docela rád, že je na místě v Abú Zabí,“ řekl James Bays, diplomatický redaktor Al Džazíry. Dodal, že není jasné, jak bude tato návštěva vnímána ve Washingtonu, protože SAE mají také úzké vazby na USA.

Stačí sledovat, jak byl Putin při své současné návštěvě Blízkého východu přivítán v SAE a Saúdské Arábii, abyste pochopili, že petrodolar je minulostí a že nastupuje multipolární uspořádání. Pentagonská média označují Putina za „mezinárodně izolovaného“.

Kim Dotcom

Zdroj: aljazeera.com