Klimatičtí aktivisté v Berlíně posunuli svou idiocii na novou úroveň – nasadili nový typ lepidla, které po aplikaci na lidskou ruku a vozovku vyžaduje k odstranění sbíječku. (Foto: Twitter)

Členové skupiny Last Generation se na začátku tohoto týdne sjeli do Berlína a polepili ulice po celém německém hlavním městě, kde zablokovali silnice ve snaze vyvinout tlak na vládu, aby přijala razantnější opatření proti změně klimatu. (Takže chtějí, aby se jaderné elektrárny vrátily do provozu?)

„Už se nesmíříme s tím, že vláda nemá žádný plán, jak zastavit ničení našeho živobytí,“ uvedla Poslední generace v prohlášení a dodala: „Teď se postavíme na odpor.“

Podle německé tiskové agentury DPA bylo zablokováno více než 30 silnic.

Podle berlínské policie bylo po celý den v ulicích města až 500 policistů, kteří měli blokádám zabránit nebo je rychle ukončit, uvedla dpa. Nad městem se vznášel policejní vrtulník, který na blokády upozorňoval i kolegy na zemi.

Skupina minulý týden uvedla, že její členové v nadcházejících dnech zintenzivní své akce a pokusí se „pokojně zastavit město“. -AP

Podle zprávy „v některých případech trvalo odpoutání protestujících od ulic déle než v minulosti, protože někteří z nich tentokrát použili jiný druh lepidla. Namísto použití oleje k odlepení rukou protestujících od ulic museli policisté použít nářadí a poškodit asfalt, aby demonstranty odstranili.“ „Policisté se snažili odlepit ruce protestujících.

Poslední generace požaduje, aby Německo v příštích 6,5 letech přestalo používat veškerá fosilní paliva, a do té doby chce přijmout krátkodobá opatření, včetně omezení rychlosti na dálnicích na 62 km/h (100 km/hod), aby se omezily emise z dopravy.

Mluvčí vlády Steffen Hebestreit v pondělí uvedl, že současná vláda udělala pro omezení emisí mnoho.

„Jsme parlamentní demokracie. Existují možnosti vyjádřit kritiku. Mám pochybnosti o tom, že takové masivní narušování veřejného pořádku a podobně slouží zamýšlenému účelu,“ řekl. „Takové formy protestu samozřejmě nepodporujeme.“

Na otázku, zda se kancléř Olaf Scholz plánuje setkat s aktivisty, jak to udělali a plánují jiní politici, Hebestreit odpověděl, že o žádných schůzkách neví.

„Takové rozhovory mají smysl zejména tehdy, pokud si člověk chce vyměnit názory, a ne pokud je cílem prosadit maximum požadavků,“ dodal.

Ministr dopravy Volker Wissing, který požadavek na omezení rychlosti odmítl, se s aktivisty plánuje setkat 2. května. V minulosti skupinu ostře kritizoval za její blokády silnic. -AP

Opravdu to nutí k zamyšlení…

Zdroj: zerohedge.com