Ruský prezident Vladimir Putin ve svém čerstvém vystoupení před poradním orgánem pro národní politiku. (Foto: Flickr)

Putin ujistil, že západní země pomalu mění svůj pohled na věc: „Mění teď svou melodii, říkají jiné věci,“ řekl ruský vůdce na páteční konferenci Občanské komory.

To považoval za povzbuzení, že Rusko musí pokračovat v cestě posilování všech aspektů společnosti, zejména v ekonomické a vojenské rovině. „Oni (státy EU) vyloučili naši energii. Tak co? Jaký je výsledek? Náš HDP letos poroste [až] o 3 % a přední evropské ekonomiky se zmenšují,“ uvedl v projevu.

„Trpí, mají skutečné problémy,“ zdůraznil s výhradou: „To neznamená, že bychom se měli chovat agresivně. Znamená to, že musíme být suverénní v každém slova smyslu.“

Bidenova administrativa od počátku ruské invaze na Ukrajinu otevřeně hovoří o tom, že si přeje Rusko „oslabit“ a nakonec mu způsobit „strategickou porážku“.

Ve čtvrtek USA představily nové kolo protimoskevských sankcí, které, jak popisuje agentura Reuters, „se v sankcích vůči stovkám lidí a subjektů zaměřily mimo jiné na budoucí energetické kapacity Ruska, vyhýbání se sankcím a sebevražedný dron, který byl hrozbou pro ukrajinské jednotky a vybavení“.

Kreml tento krok odmítl, mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharovová uvedla: „Je to pokračování politiky způsobování, jak oni říkají – strategické porážky na nás.“ Poté zdůraznila: „Budou muset marně čekat věčnost, než se tak stane.“

Mezitím Atlantická rada v novém stanovisku varuje spojence NATO, že „Putin zvítězí, pokud se Západ konečně nezaváže k ukrajinskému vítězství“:

Tyto faktory znamenají, že Putin má v současné době jen malou motivaci válku ukončit. Jakýkoli jiný výsledek než jednoznačné ruské vojenské vítězství by totiž pravděpodobně vedl k nepříjemným otázkám ohledně obětí, které Rusové od začátku invaze přinesli. Z Putinova pohledu je mnohem lepší udržovat dlouhodobý konflikt na Ukrajině s vyhlídkou na stále příznivější okolnosti.

Zdroj: reuters.com