Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v úterním projevu před další zimou, kdy se očekávají tvrdé boje na Ukrajině, varoval, že Aliance nesmí dopustit, aby válka v Gaze narušila podporu kyjevských sil ve válce proti Rusku. (Foto: Flickr)

„Blíží se nová zima a my musíme očekávat nové útoky na dodávky energie a další kritickou infrastrukturu. Nic nenasvědčuje tomu, že by Rusko plánovalo mír. Naopak, plánuje další válku. Proto musíme i nadále podporovat Ukrajinu. To znamená více zbraní,“ řekl představitelům shromážděným na zasedání Severské rady v norském Oslu. „A říkám to proto, že chci na Ukrajině mír.“

Tato slova přicházejí také v době, kdy se „únava z Ukrajiny“ na Západě změnila spíše v rozptýlení nebo apatii, vzhledem k tomu, že v posledních třech týdnech se světový zpravodajský cyklus soustředil na Izrael a Gazu a na napětí na Blízkém východě.

Válka v Gaze „nesmí vést k oslabení naší vůle a schopnosti podpořit Ukrajinu,“ řekl Stoltenberg.

Využil však příležitosti a varoval Írán i Hizballáh před vměšováním, které by mohlo válku v Gaze rozšířit:

„Je důležité, aby tato válka nepřerostla ve velký regionální konflikt. Írán, Hizballáh a další skupiny nesmí zneužít situace a dále ji eskalovat.“

Pondělní článek v časopise TIME zdůraznil, že Zelenského vláda se potýká s vážným nedostatkem pracovních sil, a to do té míry, že i při dostatečných dodávkách zbraní „nemáme muže, kteří by je použili“, jak uvedl jeden ze Zelenského poradců.

Nejsou to jen média, která se zaměřila na dění na Blízkém východě, ale humanitární organizace a mezinárodní instituce z velké části také změnily své současné priority, od OSN přes WHO až po Human Rights Watch a další.

Během posledních tří týdnů izraelsko-gazské krize se představitelé Pentagonu opakovaně snažili zdůraznit, že USA mohou dostatečně podporovat jak Izrael, tak Ukrajinu. Tiskový tajemník Pentagonu brigádní generál letectva Pat Ryder v poslední době zdůraznil, že Spojené státy budou i nadále stát na straně Ukrajiny „a budeme jim i nadále krýt záda“. A samostatně státní tajemník Blinken prohlásil, že Čína „sleduje“.

Zdroj: thehill.com