V úterý vydal šéf izraelské obrany překvapivé přiznání související s válkou v Sýrii, konkrétně se stovkami úderů, které izraelské letectvo v posledních letech provedlo na cíle v Sýrii. (Foto: Flickr / ilustrační)

Ministr obrany Benny Gantz popsal květnový incident, při němž byly izraelské vojenské letouny operující nad Sýrií zasaženy a ostřelovány ruskou protiletadlovou baterií. Uvedl, že ruské rakety minuly cíl, a bagatelizoval to jako „jednorázový incident“.

Izrael v poslední době nepravidelně útočí na pozice v Damašku a jeho okolí, zejména na jihu a v blízkosti Golanských výšin, a tvrdí, že se zaměřuje na „íránské prostředky“ a zbraně.

Například minulý měsíc byla Sýrie nucena zastavit všechny lety z damašského mezinárodního letiště, největšího v zemi, v důsledku izraelských náletů, které zničily přistávací dráhy a důležitou infrastrukturu, což si vysloužilo ostré odsouzení ze strany Moskvy.

Agentura Reuters uvádí souvislosti, které stojí za zveřejněním informací ministra obrany Gantze, v následujícím textu:

Izraelská televize Channel 13 však uvedla, že 13. května střílela ruská baterie protivzdušné obrany S-300 na izraelská letadla, která prováděla výpad do Sýrie – aniž by nějaké zasáhla.

„Byl to ojedinělý incident,“ řekl Gantz na konferenci pořádané kanálem 13, když byl požádán, aby zprávu potvrdil. K ruskému odpalu došlo, když letouny „již nebyly nablízku“, dodal.

Syrská armáda se pravidelně snaží odrážet izraelské nálety prostřednictvím vlastních systémů protivzdušné obrany dodávaných Ruskem, ale bezprecedentním aspektem květnového incidentu je, že to byla jednotka S-300 provozovaná ruskou armádou v Sýrii, která se zaměřila na izraelské letadlo. Je možné, že Rusové dali izraelským silám důrazné a poslední varování.

Rusko tyto letecké útoky odsuzuje stále důrazněji, přičemž při podobném útoku z 2. července během dne, při němž údajně zahynuli dva syrští civilisté, mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová uvedla následující: „Důrazně odsuzujeme tyto nezodpovědné akce, které porušují svrchovanost Sýrie a základní normy mezinárodního práva, a požadujeme jejich bezpodmínečné zastavení.“

Gantz nicméně v úterní výměně názorů s novináři tvrdil, že vojenská koordinace s Ruskem ohledně Sýrie je „situace, která je nyní, myslím, stabilní“. Dodal: „Ale stále tento příběh přezkoumáváme, jako bychom s ním začali teprve nyní.“

Zdroj: zerohedge.com