WASHINGTON – Podle jednoho ze současných vysokých amerických představitelů a jednoho z bývalých vysokých amerických představitelů, kteří jsou s těmito rozhovory obeznámeni, začali američtí a evropští představitelé v tichosti jednat s ukrajinskou vládou o tom, co by mohla znamenat případná mírová jednání s Ruskem o ukončení války. (Foto: Flickr)

Rozhovory zahrnují velmi obecné obrysy toho, čeho by se Ukrajina musela vzdát, aby dosáhla dohody, uvedli tito úředníci. Některé z rozhovorů, které úředníci označili za delikátní, proběhly minulý měsíc během setkání zástupců více než 50 zemí podporujících Ukrajinu, včetně členů NATO, známého jako Kontaktní skupina pro obranu Ukrajiny, uvedli úředníci.

Tyto rozhovory jsou uznáním dynamiky vojenské situace na Ukrajině a politické situace v USA a Evropě, uvedli úředníci.

Byly zahájeny v souvislosti s obavami amerických a evropských představitelů, že válka dospěla do patové situace, a o schopnost pokračovat v poskytování pomoci Ukrajině, uvedli představitelé. Představitelé Bidenovy administrativy se také obávají, že Ukrajině docházejí síly, zatímco Rusko má zdánlivě nekonečné zásoby, uvedli úředníci. Ukrajina se také potýká s náborem a v poslední době zaznamenala veřejné protesty proti některým časově neomezeným branným požadavkům prezidenta Volodymyra Zelenského.

A ve vládě USA panuje znepokojení nad tím, o kolik méně pozornosti veřejnosti si válka na Ukrajině získala od války mezi Izraelem a Hamásem, která začala téměř před měsícem, uvedli úředníci. Úředníci se obávají, že tento posun by mohl ztížit zajištění další pomoci Kyjevu.

Někteří američtí vojenští představitelé začali soukromě používat termín „patová situace“ pro popis současné bitvy na Ukrajině, přičemž někteří říkají, že může dojít k tomu, která strana dokáže nejdéle udržet vojenské síly. Ani jedna ze stran nedosahuje na bojišti velkých pokroků, což někteří američtí představitelé nyní popisují jako válku na centimetry. Oficiální představitelé také soukromě uvedli, že Ukrajina má pravděpodobně čas pouze do konce roku nebo krátce po něm, než by měly začít naléhavější rozhovory o mírových jednáních. Američtí představitelé se o svůj názor na takový časový plán podělili s evropskými spojenci, uvedli úředníci.

„Jakékoli rozhodnutí o jednáních je na Ukrajině,“ uvedla v prohlášení Adrienne Watsonová, mluvčí Rady pro národní bezpečnost. „Soustředíme se na to, abychom i nadále důrazně podporovali Ukrajinu při obraně její svobody a nezávislosti proti ruské agresi.“

Představitelka administrativy rovněž poznamenala, že se USA s Ukrajinou účastnily jednání o rámci mírového summitu, ale uvedla, že Bílý dům „si není vědom žádných dalších rozhovorů s Ukrajinou o jednáních v současné době“.

Otázky týkající se pracovní síly

Podle dvou osob obeznámených s touto záležitostí se prezident Joe Biden intenzivně věnuje vyčerpávajícím se ukrajinským vojenským silám.

„Lidské zdroje jsou nyní na vrcholu zájmu administrativy,“ uvedl jeden z nich. USA a jejich spojenci mohou Ukrajině poskytnout zbraně, uvedl tento člověk, „ale pokud nemají kompetentní síly, které by je mohly použít, moc to nepomůže“.

Biden požádal Kongres, aby schválil další finanční prostředky pro Ukrajinu, ale zatím se v tomto úsilí nepodařilo pokročit kvůli odporu některých kongresových republikánů. Bílý dům ve své poslední žádosti spojil pomoc Ukrajině a Izraeli. To má podporu některých kongresových republikánů, ale jiní zákonodárci GOP prohlásili, že budou hlasovat pouze pro balíček pomoci pouze Izraeli.

Před začátkem izraelsko-hamaské války představitelé Bílého domu veřejně vyjadřovali přesvědčení, že dodatečné financování Ukrajiny projde Kongresem do konce letošního roku, zatímco v soukromí připouštěli obavy, jak obtížné to může být.

Biden ujišťoval americké spojence, že Kongres schválí další pomoc Ukrajině, a plánoval na toto téma velký projev. Jakmile teroristé z Hamásu 7. října zaútočili na Izrael, prezident se zaměřil na Blízký východ a jeho projev o Ukrajině se změnil v projev v Oválné pracovně o tom, proč by USA měly finančně podporovat Ukrajinu a Izrael.

Je Putin připraven vyjednávat?

Bidenova administrativa nemá žádné náznaky, že by ruský prezident Vladimir Putin byl připraven s Ukrajinou jednat, uvedli dva američtí představitelé. Západní představitelé tvrdí, že Putin stále věří, že může „přečkat Západ“ nebo pokračovat v boji, dokud USA a jejich spojenci neztratí domácí podporu pro financování Ukrajiny nebo dokud se boj o dodávky zbraní a munice Kyjevu nestane příliš nákladným, uvedli představitelé.

Ukrajina i Rusko se potýkají s problémy, jak udržet krok s vojenskými dodávkami. Rusko zvýšilo výrobu dělostřeleckých nábojů a během několika příštích let může být podle západního představitele schopno vyrábět 2 miliony nábojů ročně. Rusko však loni na Ukrajině vystřílelo odhadem 10 milionů nábojů, uvedl úředník, takže se bude muset spoléhat i na jiné země.

Podle Pentagonu Bidenova administrativa od ruské invaze v únoru 2022 vynaložila na bezpečnostní pomoc Ukrajině 43,9 miliardy dolarů. Podle amerického úředníka zbývá administrativě poslat na Ukrajinu asi 5 miliard dolarů, než peníze dojdou. Žádná pomoc pro Ukrajinu by už nezbyla, kdyby administrativa neřekla, že zjistila účetní chybu ve výši 6,2 miliardy dolarů, která vznikla v důsledku několikaměsíčního nadhodnocování vybavení zaslaného Kyjevu.

Podpora veřejnosti klesá

Pokrok v ukrajinské protiofenzívě je velmi pomalý a naděje, že Ukrajina dosáhne významných úspěchů, včetně dosažení pobřeží v blízkosti ruských frontových linií, slábne. Nedostatek významného pokroku na ukrajinském bojišti nepomáhá při snaze zvrátit klesající trend podpory veřejnosti pro zasílání další pomoci, uvedli úředníci.

Průzkum agentury Gallup zveřejněný tento týden ukazuje klesající podporu pro zasílání další pomoci Ukrajině, přičemž 41 % Američanů tvrdí, že USA dělají pro pomoc Kyjevu příliš mnoho. To je výrazná změna oproti situaci před pouhými třemi měsíci, kdy se takto vyjádřilo 24 % Američanů. Průzkum také zjistil, že 33 % Američanů si myslí, že USA dělají pro Ukrajinu správnou částku, zatímco 25 % uvedlo, že USA nedělají dost.

Nálady veřejnosti vůči pomoci Ukrajině se začínají zmírňovat také v Evropě.

Jako pobídku pro Zelenského, aby zvážil jednání, by NATO mohlo Kyjevu nabídnout určité bezpečnostní záruky, a to i bez toho, aby se Ukrajina formálně stala součástí aliance, uvedli představitelé. Tímto způsobem by podle úředníků mohli mít Ukrajinci jistotu, že Rusko bude od další invaze odradeno.

V srpnu poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan novinářům řekl: „Nehodnotíme, že konflikt je patový“. Místo toho Sullivan řekl, že Ukrajina zabírá území „metodicky a systematicky“.

Západní představitel však připustil, že ani jedna ze stran již delší dobu neprovádí velký pohyb a s blížícím se chladným počasím bude pro Ukrajinu i Rusko těžké tento vzorec porušit. Úředník uvedl, že to nebude nemožné, ale bude to obtížné.

Američtí představitelé také odhadují, že se Rusko tuto zimu opět pokusí zasáhnout kritickou infrastrukturu na Ukrajině a pokusí se donutit některé civilisty, aby přečkali mrazivou zimu bez tepla a elektřiny.

Představitelé administrativy očekávají, že Ukrajina bude chtít více času na boj na bojišti, zejména s novou, těžší technikou, „ale roste pocit, že je příliš pozdě a že je čas na dohodu,“ řekl bývalý vysoký představitel administrativy. Není jisté, že by Ukrajina podnikla další jarní ofenzívu.

Jeden z vysokých úředníků administrativy odmítl jakoukoli představu, že by USA tlačily Ukrajinu k rozhovorům. Ukrajinci, řekl tento úředník, „jsou v časovém presu, pokud jde o počasí, ale nejsou v časovém presu, pokud jde o geopolitiku“.

Zdroj: yahoo.com