Ukrajinský představitel prohlásil, že je logické, aby se Kyjev stal členem Severoatlantické aliance a Evropské unie. (Foto: Flickr)

Velvyslanec země ve Velké Británii Vadym Prystaiko prohlásil, že je „hloupé“ vyloučit Kyjev z bruselské aliance, protože Ukrajina bude „plná“ zbraní vyrobených v členských státech NATO.

V rozhovoru pro časopis Newsweek Prystaiko vyzval Kyjev k okamžitému vstupu do Severoatlantické aliance. Velvyslanec řekl: „NATO je prostě logické. Ukrajina bude plná zbraní NATO a lidé budou připraveni. Tak jaký je v tom rozdíl? Stačí si sednout ke stolu.“ Pokračoval: „Takže se stáváme interoperabilní, protože to děláme na místě. A proto jsem si jistý, že ať už tu teď bude politické rozhodnutí, nebo ne, budeme součástí NATO.“

Ukrajina se spolu s Gruzií dostala na cestu ke členství v NATO v roce 2008. Udělení statusu potenciálního člena Ukrajině překročilo klíčové červené linie stanovené Kremlem.

Ukrajina je sice na cestě ke členství v Severoatlantické alianci již téměř 15 let, Kyjev však nesplňuje několik požadavků, aby se mohl k obrannému paktu formálně připojit.

Během tohoto období Washington Kyjevu opakovaně sdělil, že nesplňuje podmínky pro vstup do aliance. Současně odmítl stáhnout členství ze stolu, čímž porušil klíčový ruský bezpečnostní zájem.

Pod vedením prezidenta Joea Bidena podnikl Washington několik kroků, aby se Kyjev stal členem aliance, včetně; podpisu dohod, poskytnutí miliardové vojenské pomoci a provedení válečných her NATO na ukrajinském území.

Rostoucí vojenské vazby Ukrajiny na NATO byly klíčovým faktorem pro rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina napadnout svého souseda. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že jeho země je již „de facto“ členem aliance.

Prystaiko tvrdil, že případné členství v NATO a EU je pro Kyjev zárukou a je „hloupé“ předstírat opak.

„Naše konverzace se zbytkem světa – přinejmenším se západním světem – by měla být velmi snadná. Ukrajina zvítězí, stane se členem Evropské unie a NATO. A to je vše,“ řekl.

Zdroj: libertarianinstitute.org