Spojené státy a Nizozemsko se chystají koupit desítky tanků T-72 od Maroka a následně je předat Ukrajině v rámci dohody, kterou Washington a Rabat vyjednaly v tajnosti. (Foto: Flickr)

Je pozoruhodné, že tento krok znamená odklon od neutrálního postoje Maroka ke konfliktu s Ruskem.

Podle dohody USA a Nizozemsko nakoupí 90 hlavních bojových tanků T-72B za 95 milionů dolarů a existuje opce na přidání 30 tanků k prodeji v příštím roce. Rabat dodá náhradní díly a tanky budou modernizovány českým vojenským dodavatelem Excalibur.

Ačkoli vozidla vlastní Maroko, přinejmenším některá z nich již procházejí modernizací v České republice. Prvních pět tanků bude odesláno příští týden, zatímco podle obchodního ředitele společnosti Richarda Kuběny plánuje Excalibur do konce roku odeslat 18 tanků T-72.

České ministerstvo obrany prodej potvrdilo v prohlášení, v němž uvedlo, že „konečný zákazník vyhověl požadavku výše uvedených zemí a považuje dosaženou dohodu o převodu tanků (výměnou za jiné vybavení) za pomoc ukrajinské vládě“.

Maroko se stane první africkou zemí, která poskytne zbraně Kyjevu, ale dříve se zdráhalo podpořit jakoukoli stranu v rusko-ukrajinské válce. V březnu se Rabat zdržel hlasování v OSN, které odsoudilo ruskou invazi na Ukrajinu.

Podle zpráv organizací Military Africa a Center for European Policy Analysis (CEPA) hrály Spojené státy klíčovou roli při zprostředkování dohody o dodávkách T-72, ačkoli Rabat zatím tento transfer nepotvrdil.

Maroko nakupuje 91 % svých zbraní od amerických dodavatelů a Washington je klíčovým podporovatelem nároků Rabatu na Západní Saharu – kde v současné době žije pod marockou vojenskou okupací přibližně 500 000 lidí.

Nárok Maroka na sporný region vyvolává třenice se sousedním Alžírskem. Rabat se domnívá, že Alžírsko v posledních měsících posílilo vztahy s Moskvou, a údajně souhlasilo s prodejem tanků určených pro Ukrajinu, aby si znepřátelilo Rusko.

Zdroj: libertarianinstitute.org