Evropské ceny zemního plynu se kvůli mírné zimě propadly na úroveň před ukrajinskou invazí. (Foto: Flickr)

Poptávka po vytápění v celé EU poklesla, což umožnilo zásobníkům paliva pokračovat v čerpání a zůstat nad sezónní úrovní. To je pro energeticky postižený kontinent dobrou vizitkou, ale nové předpovědi počasí naznačují, že se koncem měsíce vrátí zima.

Referenční nizozemský únorový futures kontrakt TTF klesl na 65,80 eur za megawatthodinu, tedy o více než 6 % v průběhu seance. V předvečer ruské invaze loni v únoru se kontrakt prodával za zhruba 88 eur.

Několik faktorů umožnilo EU obejít energetickou krizi, včetně alternativ k ruskému plynu NatGas, jako je zvýšený dovoz amerického LNG, rozsáhlé úsilí o úspory u domácností a firemních zákazníků a velmi mírná zima.

Zásoby zemního plynu NatGas na celém kontinentu jsou výrazně nad dvanáctiletým průměrem pro toto roční období. Procento plných zásob plynu NatGas zatím nekleslo z přibližně 83 % od Vánoc.

Nové modely počasí mezitím ukazují, že příští týden se v některých částech Evropy mohou vrátit chladnější teploty. Obchodníci s Natgasem se budou soustředit na intenzitu chladu a dopady na poptávku po vytápění.

Návrat zimních podmínek následuje po rekordně teplém začátku roku, který přinesl úlevu od energetické krize, jež Evropu sužovala několik měsíců. Mírné počasí omezilo poptávku po vytápění, což některým zemím umožnilo doplnit zásoby zemního plynu v době, kdy by obvykle čerpaly ze zásob.

Podle meteorologického úřadu se většina Británie do konce příštího týdne potýká s podprůměrnými teplotami a v severních oblastech může sněžit. –Bloomberg

Několik modelů ukazuje, že v příštím týdnu může v některých částech EU dojít k ochlazení.

Chladnější teploty by mohly v nejbližších dnech dorazit i na severozápad EU.

Ole Hansen, vedoucí komoditní strategie Saxo Bank A/S, však upozornil, že „navzdory riziku chladnějšího konce ledna a začátku února bude dostatek plynu v Evropě i nadále omezovat riziko růstu, a to i při zvýšené poptávce z Asie“.

Zdroj: zerohedge.com