Americký prezident Donald Trump se vyznamenal v průběhu summitu G7 prudkými výpady na adresu některých svých partnerů, píše list The Wall Street Journal s odvoláním na prohlášení vysoce postaveného pracovníka EU.

Podle informací listu při projednávání témat týkajících se Íránu a terorismu Trump francouzskému prezidentu Macronovi řekl o teroristech v Paříži.

„Musíte o tom vědět, Emmanuele, protože všichni teroristé se nacházejí v Paříži," uvádí list slova amerického předáka.

Jak podotkl zdroj, při projednávání otázky migrace v Evropě se obrátil Trump na japonského premiéra Šinzó Abeho a řekl: „Šinzó, vy takový problém nemáte, ale mohu vám poslat 25 milionů Mexičanů a velmi brzy zůstanete bez práce."

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker byl zase Trumpem označen za brutálního vraha kvůli evropskému clu na některé zboží amerických společností a odmítnutí Berlína a Paříže uzavřít dvoustranné obchodní dohody.

Podle slov zdroje listu The Wall Street Journal bylo na schůzce cítit podráždění Trumpem, všichni se ale snažili zůstat pragmatickými a klidnými.

Na summitu, který se konal 8. a 9. června v kanadské provincii Québec narazily země G7 snad poprvé na nedostatek jednoty v nejzávažnějších hospodářských a politických mezinárodních problémech.

Schůzka je označována dokonce za G6 + Trump kvůli zvláštní pozici USA v řadě klíčových otázek. Sám Trump odjel ještě před ukončením schůzky a pak zpochybnil její výsledky.

Zdroj:  wsj.com