Zjevný sabotážní útok s použitím „výbušného zařízení“ měl za následek katastrofální vykolejení vlaku v ruském Byransku, který hraničí s Ukrajinou. (Foto: Twitter)

„Vybuchlo neidentifikované výbušné zařízení, v jehož důsledku vykolejila lokomotiva nákladního vlaku,“ oznámil v pondělí na Telegramu gubernátor Brjanska Alexandr Bogomaz.

Gubernátor dále potvrdil, že nedošlo k žádným obětem a že vlak narazil do zařízení „na 136. kilometru“ železnice mezi regionálním centrem Brjansk a městem Unecha, jak citovala agentura AFP.

Brjanská oblast nedaleko Ukrajiny byla po celou dobu konfliktu místem častých přeshraničních útoků. K poslednímu došlo jen den předtím, kdy střely vypálené z Ukrajiny zabily čtyři lidi v ruské vesnici, která leží pouhých 10 km od hranic.

Podle Bogomaze zahájila bezpečnostní služba FSB trestní řízení, které se zabývá aktem „sabotáže“.

V pondělí mezitím došlo již druhý den po sobě k rozsáhlým ruským leteckým útokům na území převážně střední Ukrajiny.

Nejtěžší bombardování zaznamenal centrální Dněpropetrovsk, což si podle regionálních ukrajinských úřadů vyžádalo nejméně 34 zraněných, mezi nimiž byly i děti. „V důsledku raketového útoku na Pavlogradskou oblast je již 34 zraněných,“ uvedl v tiskovém prohlášení šéf Dněpropetrovské oblasti Sergej Lysak.

Ruské ministerstvo obrany potvrdilo noční vlnu úderů, která podle něj směřovala na ukrajinské vojenské cíle, včetně skladů zbraní a muničních továren.

Spojené státy raketový útok odsoudily jako „barbarský“. Americká velvyslankyně v Kyjevě Bridget Brinková vydala na Twitteru prohlášení, v němž popsala, že „Rusko opět vypálilo rakety v hluboké noci na ukrajinská města, kde by civilisté, včetně dětí, měli mít možnost bezpečně a klidně spát“.

„Jsem vděčná za ty, kteří chrání ukrajinské nebe, a Spojené státy budou i nadále tvrdě a rychle pracovat na jejich podpoře a jejich schopnosti porazit barbarské útoky Ruska na ukrajinský lid,“ uvedla.

Ukrajinská armáda opět prohlásila, že její protivzdušná obrana zachytila mnoho přilétajících raket. Vzhledem k tomu, že ztráty z posledních dvou dnů leteckých útoků narůstají, Kyjev bude v tuto chvíli pravděpodobně ještě více tlačit na své západní podporovatele, aby mu poskytli modernější protivzdušné systémy.

Zdroj: ndtv.com