ANSES vyzval úředníky, aby změnili maximální limit pro vystavení LED světlům. Ve 400stránkové zprávě orgán varoval, že výkonná LED světla jsou „fototoxická“. (Foto: Flickr)

LED obrazovky telefonů, tabletů a notebooků nepředstavují riziko poškození očí, uvedla zpráva. Vyzval však výrobce automobilů, aby „omezili svítivost světlometů“.

LED světla mohou trvale poškodit sítnici a narušit přirozený spánkový rytmus, uvedl francouzský vládní úřad pro dohled nad zdravím.

Francouzská agentura pro potraviny, životní prostředí a bezpečnost práce (ANSES) varovala, že výkonná LED světla jsou „fototoxická“.

Ve čtyřsetstránkové zprávě orgán varoval, že mohou způsobit nevratnou ztrátu buněk sítnice a vést k časté příčině slepoty.

ANSES vyzval úředníky, aby přehodnotili maximální limit pro vystavení LED světlům, která vyzařují „modré světlo“ v mnohem větším množství.

Navrhla, aby LED obrazovky telefonů, tabletů a notebooků nepředstavovaly riziko poškození očí, ale intenzivní žárovky používané v automobilových světlometech ano.

Zpráva rozlišuje mezi akutní expozicí světlu LED o vysoké intenzitě a „chronickou expozicí“ zdrojům o nižší intenzitě.

I když je chronické vystavení méně nebezpečné, může podle agentury „urychlit stárnutí tkáně sítnice“ a přispět ke zhoršení zraku.

Technologie LED s dlouhou životností, energetickou účinností a nízkou cenou pohltila během deseti let polovinu trhu s obecným osvětlením.

Odborníci z oboru předpovídají, že její podíl bude i nadále růst a do konce příštího roku překročí 60 %.

Zdroj: dailymail.co.uk