Ukrajinská jaderná energetická společnost Energoatom a americká společnost Holtec International podepsaly dohodu o výstavbě až 20 jaderných bloků s reaktory SMR-160 na Ukrajině. (Foto: Flickr / ilustrační)

Podrobné informace: Prezident společnosti Energoatom Petro Kotin a prezident a generální ředitel společnosti Holtec International Khris Singh údajně 21. dubna podepsali dohodu o spolupráci při zavádění malých modulárních reaktorů.

Kotin dohodu podepsal v Kyjevě, zatímco Singh v Camdenu ve státě New Jersey v USA. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnili také ukrajinský ministr energetiky Herman Halušenko a viceprezident společnosti Holtec International pro Ukrajinu Riaz Awan.

Společnost Energoatom uvedla, že dohoda předpokládá výstavbu až 20 reaktorů SMR-160 na Ukrajině, realizaci prvního pilotního projektu a dosažení minimálního regulovaného výkonu reaktoru a připojení k síti do března 2029.

Uvádí se, že výstavba malých modulárních reaktorů pomůže posílit energetickou bezpečnost Ukrajiny a nahradit tepelné energetické kapacity zničené ruskými útoky.

Pro informaci: SMR-160 je lehkovodní tlakovodní reaktor o výkonu 160 MW, který jako palivo používá nízko obohacený uran a je flexibilní pro výrobu technologického tepla pro průmyslové využití a výrobu vodíku.

Zdroj: pravda.com.ua