Nově vytvořená politická strana „Sluha lidu“ drtivě zvítězila v ukrajinských  parlamentních volbách.  Po sečtení cca 85% hlasovacích lístků, získala kolem 42% hlasů, stala se tak nejsilnější stranou v Nejvyšší radě. (Foto: Wikimeda)

Prezident Vladimir Zelenskij vyhrál již v květnu se 70% hlasy prezidentské volby.

Drtivé vítězství protestní strany „Sluha lidu“ v ukrajinských parlamentních volbách je významné pro celý kontinent. Pokud by Zelenski šel do kompromisu s Kremlem, mělo by to dalekosáhlé důsledky pro celou Evropu.

Druhou nejsilnější stranou je proruská Opoziční platforma – pro život" – 12,93% procent hlasů. Předseda strany Jurij Bojko řekl, že hlasování přivede problémovou Ukrajinu zpět na mírovou a normální cestu. Následuje Porošenkova „ Evropská solidarita" – 8,30%, "Baťkivščyna  8,13%,  Hlas – 6,03%.

V současné době existují na Ukrajině dva trendy, které lze pozorovat i v dalších evropských zemích, poznamenává autor článku.

Zaprvé, v politice se amatéři stále více stávají vůdci.

Za druhé, kritika elity získává na popularitě. Na Ukrajině je nespokojenost se stávajícím politickým systémem natolik vysoká, že ostatní strany si uvědomily, že lidé chtějí změnu, dokonce se pokusily zkopírovat rétoriku „Sluhy lidu“, ale většina neimitovala napodobitele, ale originál.

Většina příznivců současného prezidenta se drží proevropských názorů, ale stále mnoho z nich hlasovalo pro „Sluhu lidu“ v naději, že Kyjev se sblíží s Moskvou. Ukrajinci jsou navíc unaveni válkou na východě země. Zelenskij bude pravděpodobně uplatňovat politiku zohledňující zájmy těchto lidí.

Pokud Zelenskij odmítne důsledné politiku svého předchůdce Petra Porošenka a dojde ke kompromisům s Kremlem, stane se „problémem pro celou Evropu“.

„Bude to jasný signál, že můžete úspěšně překreslit hranice v Evropě. To může povzbudit Vladimíra Putina k dalšímu uvolnění spirály eskalace,“ varuje autor článku.

Zvláštní zástupce USA pro Ukrajinu Kurt Volker poblahopřál Ukrajincům k mimořádným parlamentním volbám a uvedl, že tento týden navštíví Ukrajinu, kde uspořádá řadu schůzek.

Zdroj: pz.cz, welt.de