Oceněný režisér Ron Howard bude režírovat nový životopisný film o světoznámém čínském pianistovi Lang Langovi, který bude založen na monografii pianisty Cesta dlouhá tisíc mil: Můj příběh (Journey of a Thousand Miles: My Story). (Foto: Flickr)

Howard získal v roce 2001 74. cenu Akademie za nejlepší režii za životopisné drama Čistá duše (A Beautiful Mind). Producentem zmíněného filmu bude Stuart Ford z AGC Studios a Howard z Imagine Entertainment shingle.

Stojí za zmínku, že Lang Lang bude během natáčení filmu působit jako jeden z výkonných producentů, společně s Jean-Jacques Cesbronem, Michele Anthony a Davidem Blackmanem z Polygram Entertainment.

Lang Lang je jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších klasických pianistů v Číně. Byl také prvním čínským pianistou, kterého angažovaly Berlínská filharmonie, Vídeňská filharmonie a některé špičkové americké orchestry.

Životopisný film bude vycházet z dětství Lang Langa v městě Shenyang (Šen-jang) v provincii Liaoning (Liao-ning) na severovýchodě Číny, a ukáže, jak jeho rodina věnovala téměř všechno, aby mu pomohla následovat jeho hudební sen.

„Příběh Lang Langa je příběhem odhodlání, vášně, oběti a nalezení vnitřní síly k překonání překážek,“ uvedl Howard a jeho producent ve svém prohlášení a dodal, že „tento film je mostem mezi dvěma kulturami, které sdílejí univerzální pravdy o překonávání překážek na cestě ke slávě.“

Tato zpráva vyvolala veřejnou diskusi na Twitteru a Weibo, přičemž uživatelé vyjádřili pochybnosti o mezikulturní práci. Trendový komentář řekl: „Už žádné bílé kreativní týmy vyprávějící asijské příběhy.“ Lulu Wang, režisérka a producentka narozená v Číně, také vyjádřila znepokojení nad nedostatkem čínských talentů v pozadí projektu.

„Jako klasicky vyškolený pianista narozený v Číně, věřím, že je nemožné vyprávět příběh Lang Langa bez důkladného porozumění čínské kultuře,“ uvedla Wang na svém twitteru a její komentář v době psaní tohoto článku získal 26 tisíc lajků.

Film se bude natáčet v Číně a USA a v čínštině i angličtině.