Zásah jihokorejského letectva proti ruskému vojenskému letounu oživilo roky trvající teritoriální spor mezi Soulem a Tokiem. Japonský ministr zahraničí Taró Kóno po incidentu prohlásil, že ruský letoun měly zachytit japonské vzdušné síly, neboť souostroví Takešima, kde se incident odehrál, patří Japonsku. (Foto: Wikimedia)

V úterý Sjednocený výbor náčelníků štábů Jižní Koreje obvinil Rusko z toho, že v úterý ráno porušilo vzdušný prostor země. Jihokorejské letectvo vyslalo do vzduchu stíhačky, které údajně vypálily stovky varovných výstřelů. Ruské ministerstvo obrany celý incident popírá. Podle Moskvy žádný ruský letoun vzdušný prostor Jižní Koreje neporušoval a ani nedošlo k varovné střelbě.

Zanedlouho poté se do incidentu vložilo i japonské ministerstvo zahraničí, které vyjádřilo protest jak Soulu, tak i Moskvě. Podle Tokia se totiž jednalo o vzdušný prostor Japonska.

„Takešima je japonské území,“ uvedl na tiskové konferenci šéf japonské diplomacie Taró Kóno.

„Je to Japonsko, kdo měl zasáhnout proti ruskému letounu. Neslučuje se to s postojem Japonska, aby kvůli tomu (zachycení ruského letounu, pozn. red.) kroky přijala Jižní Korea,“ podotkl Kóno.

Letecký incident se měl odehrát v nebi nad malým souostrovím, které je známé jako Liancourt Rocks. V Jižní Koreji mu říkají Tokdo, zatímco pro Tokio se jedná o souostroví Takešima. Na souostroví, které je tvořeno dvěma malými ostrovy a zhruba třicítkou malých skal, si činí nároky i Severní Korea.

Japonsko, stejně jako Jižní Korea, své nároky dokládá historickými fakty, které mají dokazovat jejich exkluzivní sounáležitost k souostroví. Soul tvrdí, že Japonsko uznalo sporné souostroví korejským územím v roce 1696, ale bylo anektováno Tokiem v roce 1905 během jeho kolonizace Korejského poloostrova. Po konci 2. světové války bylo území vráceno Koreji.

Naopak v Tokiu tvrdí, že Japonsko ustanovilo svou suverenitu nad souostrovím již v polovině 17. století, když ho využívali japonští rybáři jako přístav.

Podle japonského ministerstva zahraničí Jižní Korea postupovala protiprávně, když v roce 1952 vyhlásila souostroví svým územím, neboť sanfranciská mírová dohoda nepožadovala návrat tohoto území.

Podle jihokorejské armády ruský letoun dvakrát narušil vzdušný prostor země. Pro jeho zachycení byly vyslány stíhačky F-15K a F-16K, které vypálily signalizační rakety a varovné výstřely.

Podle jihokorejské agentury Jonhap dvě hodiny před prvním incidentem se v zóně objevily jak ruská, tak čínská letadla. Úřad jihokorejského prezidenta Mun Če-ina vyjádřil oficiální protest vůči Rusku kvůli narušení vzdušného prostoru. Na Ministerstvu zahraničí Jižní Koreje uvádí, že to bylo poprvé, co ruské vojenské letadlo porušilo vzdušný prostor země.

Ruské ministerstvo obrany v reakci na obvinění korejských úřadů uvedlo, že dvě jihokorejské stíhačky F-16 provedly neprofesionální manévry a přerušily kurz ruských strategických raketových nosičů, přičemž představovaly hrozbu pro jejich bezpečnost.

Podle zprávy ruského ministerstva obrany dva strategické bombardéry Tu-95 plnily plán letu ve vzdušném prostoru nad neutrálními vodami ve vodách Japonského moře.

Ministerstvo rovněž prohlásilo, že „dle objektivního sledování byla trasa letadel Tu-95 realizována bez odchylek od plánu a v souladu s mezinárodními předpisy ve vzdálenosti více než 25 km od souostroví Tokdo (Takešima), aniž by došlo k narušení vzdušného prostoru Jižní Koreje.“ Údajně nemělo ani dojít k žádné varovné střelbě.

Podle Moskvy to nebylo poprvé, co se jihokorejští piloti neúspěšně pokusili zabránit tomu, aby ruská letadla létala nad neutrálními vodami Japonského moře.

Zdroj: snews.com