Britský princ Andrew, syn královny Alžběty II. který byl obviněn ze znásilnění, byl zbaven vojenských hodností a královské záštity, informovala o tom tisková služba Buckinghamského paláce. (Foto: Flickr)

„Se schválením a souhlasem královny se čestné vojenské hodnosti a královská záštita vévody z Yorku vrací královně. Vévoda z Yorku nebude vykonávat žádné veřejné povinnosti a bude se v této věci hájit jako soukromá osoba,“ uvádí se v prohlášení.

Zmiňme, že loni na podzim se londýnská policie rozhodla ukončit vyšetřování prince Andrewa, zahájené na základě svědectví Američanky Virginie Giuffreové, která tvrdí, že byla v pubertě nucena k sexu s princem.

Giuffreová obviňuje prince Andrewa ze tří případů znásilnění. Poprvé byla nucena k pohlavnímu styku s princem v londýnském sídle sociality Ghislaine Maxwellové, podruhé v sídle finančníka Jeffreyho Epsteina, potřetí na jeho soukromém ostrově.

Žalobkyně zdůraznila, že v době údajného činu jí bylo 17 let. Tým obhajoby vévody z Yorku věří, že dohoda, kterou žalobkyně uzavřela s odsouzeným pedofilem Jeffreym Epsteinem, by ho mohla ochránit před veřejným soudem.

Právník prince Andrewa, Andrew Brettler, prohlásil, že dohoda poskytla „obecné uvolnění všech nároků vůči němu a mnoha dalším jednotlivcům a subjektům“.

Zdroj: bbc.com