Nejvyšší diplomat EU ve čtvrtek prohlásil, že evropský blok nemůže poskytnout Ukrajině dostatečnou podporu bez Spojených států v situaci, kdy není jisté, kdy Kongres schválí další tranši výdajů na válku v zastoupení.

„Evropa nemůže zaplnit mezeru po USA,“ řekl Josep Borrell po příjezdu do Španělska na setkání evropských lídrů, jak uvádí POLITICO.

EU je blízko schválení nového balíčku ekonomické pomoci Ukrajině v hodnotě 50 miliard eur, který by měl pokrýt období 2024-2027, ačkoli Maďarsko by mohlo tento balíček dále pozdržet. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že masivní balík pomoci by měl být schválen během několika příštích měsíců, ale uvedla, že podpora USA zůstává i nadále klíčová.

Von der Leyenová rovněž uvedla, že je „přesvědčena“, že USA budou Ukrajinu nadále podporovat, ale přiznala, že si není jistá, kdy budou nové výdaje schváleny.

Podle zprávy deníku The Wall Street Journal mají USA připravenu další tranši ekonomické pomoci v hodnotě více než 1 miliardy dolarů na financování ukrajinské vlády do konce října. Pokud nový balík pomoci neschválí Kongres v příštím měsíci, prostředky vyschnou.

Pentagon uvedl, že má stále k dispozici 5,4 miliardy dolarů na zasílání zbraní na Ukrajinu, ale varoval, že mu docházejí peníze na náhradu zbraní zaslaných na Ukrajinu. Kvůli nejistotě Pentagon uvedl, že omezil přísun některých zbraní vlastním silám USA.

Většina členů Kongresu stále podporuje zástupnou válku, ale není jasné, kdy schválí nový zákon o pomoci Ukrajině poté, co byl z funkce předsedy Sněmovny reprezentantů odvolán republikán Kevin McCarthy (R-CA).

Prezident Biden usiluje o dodatečné výdaje ve výši 24 miliard dolarů a přiznal, že je situací znepokojen, i když naznačil, že existují i jiné způsoby, jak peníze získat.

Zdroj: antiwar.com