Jména obsažená v „malé černé knize“, kterou Ghislaine Maxwellová vytvořila se svým milencem, sexuálním delikventem Jeffreym Epsteinem, zahrnují některé z nejvýše postavených lidí ve Velké Británii, včetně jejich přítele prince Andrewa.

Seznam více než 300 britských spolupracovníků pedofilky Ghislaine Maxwellové bude přezkoumán poté, co američtí prokurátoři přislíbili, že budou stíhat všechny, kdo se podíleli na její „pyramidě zneužívání“.

Mezi jmény obsaženými v „malé černé knize“, kterou vytvořila se svým milencem, sexuálním delikventem Jeffreym Epsteinem, jsou někteří z nejvýše postavených lidí ve Velké Británii, včetně jejich přítele prince Andrewa.

Osoby uvedené v seznamu nejsou obviněny z žádného protiprávního jednání, FBI je považuje za potenciální svědky, „pokud je důkazy nezavedou jinam“.

Jeden ze zdrojů listu Mirror řekl: „FBI se snaží získat informace o tom, co se stalo: Zatímco Epstein přinesl peníze, Maxwellová přinesla kontakty.“

„Svému tehdejšímu milenci otevřela svět, o kterém se mu mohlo jen zdát.“

„Epstein byl společensky nešikovný. Někteří říkají, že neschopný. Neuměl se dobře spojit.“

„Ale s Maxwellovou po boku mu poskytla krytí a důvěryhodnost u bohatých a slavných. Do jejich světa byl přijat ne kvůli penězům, ale kvůli ní. Poskytla většinu čísel v jejich knize.“

„Prokurátoři v USA se v případě Maxwellové a Epsteina dopustili už nespočtu chyb. Christopher Wray, ředitel FBI, přislíbil, že ti, kdo s nimi spáchali trestný čin, pod jeho dohledem spravedlnosti neuniknou.“

Během čtyřtýdenního procesu v New Yorku zůstala kniha obsahující jména a adresy téměř dvou tisíc světových lídrů, sportovců, členů královské rodiny, celebrit a údajných obětí utajena.

Kontakty v ní obsažené umožnily Maxwellové a Epsteinovi prosperovat v nejelitnějších světových kruzích.

Po celá desetiletí se významní, vlivní a seriózní lidé účastnili jejich večeří, jezdili jeho soukromým tryskáčem „Lolita Express“ a dále podporovali fikci, že jsou newyorským mocenským párem.

Během soudního procesu se však obhájci zhrzené společenské smetánky dohodli s prokurátory, že 97stránkový adresář nezveřejní.

Byl však zpřístupněn v předchozím občanskoprávním řízení, v němž byla obviněna z Andrewova znásilnění Virginia Giuffreová. Kniha byla plná kontaktních údajů na Maxwellovou a Epsteinovy slavné přátele, včetně vévody a bývalého amerického vůdce Billa Clintona a Donalda Trumpa, ale během procesu se sexuálními obchodníky byla zmiňována jen sporadicky.

Oba bývalí prezidenti a princ, stejně jako další osoby zmíněné v adresáři, popřeli veškerá obvinění, že by se podíleli na údajném sexuálním zneužívání.

Po středečním odsouzení Maxwellové se americký státní zástupce Damian Williams zmínil zejména o „mocných a dobře propojených“ a uvedl, že jeho tým se nezastaví, dokud nebudou všichni viníci postaveni před soud.

„Tento úřad bude vždy stát na straně obětí, bude vždy sledovat fakta, ať už vedou kamkoli, a bude vždy bojovat za to, aby nikdo, bez ohledu na to, jak mocný a dobře propojený je, nestál nad zákonem,“ řekl.

Někteří právní experti se domnívají, že Maxwellová, které po vynesení rozsudku na začátku příštího roku hrozí až 65 let vězení, si myslí, že by mohla začít uvádět jména v rámci dohody, která by jí zkrátila pobyt za mřížemi.

Oběti však svým právníkům řekly, že budou zuřit, pokud se taková dohoda podaří vyjednat, protože chtějí, aby si odseděla co nejvyšší trest.

Takzvaná malá černá kniha obsahovala 301 Britů, kteří mezi sebou uváděli více než 1000 čísel a desítky e-mailových adres.

Bylo mezi nimi nespočet celebrit včetně Micka Jaggera, Simona Le Bona, Phila Collinse, zesnulého sira Davida Frosta, Richarda Bransona, Naomi Campbellové, Tamary Beckwithové, Jonathana Dimblebyho, Lloyda Grossmana a mnoha lordů a dam.

Bývalý britský premiér Tony Blair je zaznamenán jednou, zatímco jeho bývalý ministr vlády lord Peter Mandelson má deset čísel, včetně jednoho označeného „přímá linka“, jednoho označeného „domov“ a jednoho označeného „venkovský domov“.

V seznamu se objevuje také bratr princezny Diany, Charles Spencer.

Na prince Andrewa je 16 samostatných telefonních čísel, včetně čísla mobilního telefonu, jednoho označeného jako „Palace ex-directory“, jednoho na Balmoral, královnino soukromé útočiště ve Skotsku, kam princ Epsteina pozval, a jednoho označeného jako „Sand“, což je zřejmě Sandringham, další královské útočiště, kde trávil čas.

Epstein také zaznamenal 18 čísel pro Sarah Fergusonovou, která si od pedofila vzala 15 000 liber, aby jí pomohl splatit dluhy.

Mezi další světová jména patřili Woody Allen, Alec Baldwin, kouzelník David Blaine, Bill Cosby, Rupert Murdoch a zpěvačka Courtney Love.

Přítomnost těchto jmen nenaznačuje, že by někdo z těch, kteří jsou v knize uvedeni, byl obviněn z jakékoli formy provinění nebo se s šedesátiletou Maxwellovou a Epsteinem osobně setkal.

Obavy z Maxwellovy a Epsteinovy trestné činnosti v zahraničí vedly americké úředníky k prozkoumání stovek jejich vazeb na Spojené království, včetně Andrewa.

Maxwellovo odsouzení vyvinulo na vévodu další tlak, aby s FBI promluvil, poté co tvrdili, že to dříve odmítal.

Giuffre od projednání jeho údajného mlčení vydal proti 61letému vévodovi řízení, v němž ho obvinil ze sexuálního zneužívání a znásilnění.

Podala žalobu v New Yorku a požaduje blíže nespecifikované odškodné.

V srpnu 38letá Giuffreová zažalovala otce dvou dětí Andrewa s tím, že byla nucena k sexu v Maxwellově londýnském domě.

Tvrdí také, že ji zneužíval v miliardářových domech na Manhattanu a na amerických Panenských ostrovech.

Andrew, druhý syn královny Alžběty, tvrzení Giuffreové „jednoznačně“ popřel a obvinil ji, že usiluje o „další výplatu“ ve snaze vydělat na svém spojení s Epsteinem, který ji podle jejích slov také zneužíval.

Tento týden vévoda učinil další pokus o zamítnutí žaloby s argumentem, že vzhledem k tomu, že Giuffre žije v Austrálii a on ve Spojeném království, nemají Spojené státy nad oběma stranami žádnou jurisdikci.

Stalo se tak poté, co kníže na začátku tohoto měsíce zahájil další agresivní právní snahu o zamítnutí žaloby, kterou označil za „nesrozumitelnou“ a záměrně vágní.

Královská rodina šla ve svém návrhu na zamítnutí případu ještě dál a tvrdila, že zákon, který jí umožnil podat žalobu v Americe, je „protiústavní“.

Jeho právní tým tvrdil, že mu v podání žaloby brání finanční dohoda, kterou Giuffreová uzavřela s Epsteinem v roce 2009 a která jí zakazuje stíhat finančníkovy společníky.

Podrobnosti o dohodě, kterou s Epsteinem uzavřela, má soud zveřejnit v pondělí.

Zdroj: mirror.co.uk