Ghislaine Maxwellová byla v noci na středu v New Yorku odsouzena za pět ze šesti obvinění z obchodování s lidmi. (Foto: Flickr)

Rozsudek završil měsíc trvající případ, v němž se objevily nechutné příběhy sexuálního zneužívání dívek ve věku 14 let, které vyprávěly čtyři ženy, jež popsaly, že byly jako dospívající zneužívány v palácových domech Jeffreyho Epsteina na Floridě, v New Yorku a v Novém Mexiku.

Britský společenský prominent byl shledán vinným ze spiknutí za účelem svedení nezletilé osoby k cestě za účelem nezákonných sexuálních praktik, spiknutí za účelem přepravy nezletilé osoby s úmyslem zapojit se do trestné sexuální činnosti, přepravy nezletilé osoby s úmyslem zapojit se do trestné sexuální činnosti, spiknutí za účelem obchodování s nezletilými osobami a obchodování s nezletilými osobami za účelem sexuálních praktik.

Maxwellová byla shledána nevinná pouze v jednom případě obvinění: svádění nezletilé osoby k cestování za účelem účasti na nezákonných sexuálních praktikách.

Za všech pět obvinění může být uložen souhrnný trest odnětí svobody až na 65 let.

Při čtení rozsudků příliš nereagovala, ale klidně si nalila sklenici vody a pak se napila. Jeden z jejích právníků, Jeffery Pagliuca, ji objal kolem ramen.

Maxwellové právní tým řekl, že pracuje na odvolání. Pak ji vyvedli šerifové, odváděli ji z pout a naposledy se za ní ohlédli, než naposledy opustila soudní síň.

„Porota jednomyslně shledala Ghislaine Maxwellovou vinnou z jednoho z nejhorších myslitelných zločinů – napomáhání sexuálnímu zneužívání dětí a účasti na něm,“ uvedl Damian Williams.

„Zločinů, kterých se dopustila se svým dlouholetým partnerem a spolupachatelem Jeffreym Epsteinem. Cesta ke spravedlnosti byla příliš dlouhá. Dnes však bylo spravedlnosti učiněno zadost.“

Prokurátoři popsali Maxwellovou jako „sofistikovanou predátorku“, která „znovu a znovu“ provozovala příručku zneužívání, když se zaměřovala na zranitelné mladé dívky, a působila jako „věkově přiměřené“ krytí pro Epsteinovu trestnou činnost.

Obhájci tvrdili, že Maxwellová byla obětním beránkem Epsteinových zločinů a že byla vytvořena jako „Cruella de Vil a Ďábel nosí Pradu v jednom“.

„Ghislaine je zde souzena za to, že byla s Jeffreym Epsteinem. Možná to byla největší chyba jejího života. Ale není to zločin,“ řekla Laura Menningerová ve své pondělní závěrečné řeči před porotou.

Zdroj: independent.co.uk