Nové Dillí plánuje nákup ruských systémů protivzdušné obrany S-400. Proti obchodu však vystupují Spojené státy, které hrozí, že na Indii uvalí sankce. Indické ministerstvo obrany však oznámilo, že se navzdory americkým hrozbám svého rozhodnutí nevzdá. (Foto: RT, Youtube)

Indický deník Economic Times v pátek s odvoláním na svůj zdroj informoval, že Indie může za dodávky ruských systémů S-400 zaplatit eury místo dolary. Tím se pokusí vyhnout případným americkým sankcím, jejichž uvalením Washington vyhrožuje.

Zdroj dále uvedl, že část platby již proběhla prostřednictvím mechanismu pro transakce v rublech a rupiích. Teď údajně ruská banka VTB souhlasila, že zbylou částku přijme v eurech.

Bývalý finanční poradce indického ministerstva obrany Amit Kovšíš Sputniku v pátek ale sdělil, že transakce prostřednictvím evropské měny hrozbu sankcí neodstraní.

Tento rok má Indie vyplatit Rusku čtyři miliardy dolarů za dodávky zbraní a vojenského vybavení. Největší indickou zakázkou je systém S-400 a pronájem ruské ponorky Chakra III a nákup čtyř fregat. Zástupci Moskvy a Nového Dillí mají rovněž podepsat dohodu na dodávky útočných pušek AK-203 a vrtulníků Ka-226.

Americké ministerstvo zahraničí varovalo Indii před nákupem systémů S-400 a vyzvalo, aby zvážilo nákup jiných zbraní.

„Co se týče S-400 vyzýváme naše spojence a partnery včetně Indie, aby odmítli transakce s Ruskem, které mohou aktivovat sankce CAATSA (pozn. zákon o odporu protivníkům Ameriky prostřednictvím sankcí), uvedlo v prohlášení americké ministerstvo zahraničí. „Teď vyzýváme Indii, aby zvážila alternativy,“ stojí dále v prohlášení.

Zákon CAATSA z roku 2017 umožňuje Washington uvalit sankce na jakýkoli stát, který si pořídí ruský vojenský hardware.

Svůj záměr nakoupit systémy S-400 Nové Dillí oznámilo ještě v roce 2015. Samotná dohoda v hodnotě 5,43 miliardy dolarů byla podepsána v roce 2018 během návštěvy ruského prezidenta Indie. Dodávky mají začít po roce 2020.

Kromě Indie S-400 hodlá nakoupit i Ankara. I v jejím případě se Spojené sáty snaží obchod zastavit a pohrozily vyloučení Turecka z projektu víceúčelového stíhacího letounu F-35. Agentura Bloomberg informovala, že Washington uvažuje o uvalení sankcí v souladu se zákonem CAATSA i na Turecko. Ankara stejně jako Nové Dillí ale trvají na tom, že se obchod uskuteční.

Indický ministr zahraničí Vijay Keshav Gokhale v japonské Ósace, kde se koná summit G20, potvrdil, že Indie od nákupu S-400 nehodlá odstoupit.

Vijay Keshav Gokhale dále uvedl, že americký prezident Donald Trump a indický premiér Naréndra Módí na pátečním setkání v Ósace o dodávkách S-400 nemluvili.

Zdroj: snews.com