Poslanci za Stranu levice vyzvali spolkovou vládu Německa, aby zrušila smlouvu o pobytu amerických ozbrojených sil v zemi, oznámila RT. (Foto: Army.mil)

Němečtí poslanci vyslovili názor, že jejich přítomnosti se využívá pro stupňování napětí ve vztazích s Moskvou.

„Americká vojska se přesunují v kolonách po dálnicích a železnicích z jedné americké základny na druhou blíž k západní hranici Ruska,“ podotkli.

Podobná přemístění „porušují duch smlouvy o konečném uspořádání ve vztahu k Německu známé též jako smlouva 2 + 4. Byla uzavřena v roce 1990 mezi NDR, SRN, SSSR, Francií, Velkou Británií a USA. Vylučuje možnost rozmístění a rozvinutí na území bývalé NDR cizích vojsk a jaderných zbraní“.

Ve Spolkovém sněmu zkritizovali kromě toho přítomnost amerických vojáků na základě rotace v Polsku a v baltských zemích, která podle nich ohrožuje Zákládající akt NATO-Rusko – „poslední platnou dohodu mezi Západem s Ruskem o omezení nejaderných zbraní“.

Americké vojáky financuje Německo ze svého rozpočtu

Pobyt amerických vojsk na území Německa je z části financován z německého rozpočtu. Během posledních sedmi let německá vláda na jejich podporu vyčlenila přes 240 milionů eur. Tyto prostředky byly použity kromě jiného na penze bývalých spolupracovníků a využití pozemků a budov.

Americký velvyslanec v Německu Richard Grenell ale v srpnu varoval, že Spojené státy mohou přesunout část svých sil do sousedního Polska. Důvodem je to, že Německo doposud nezvýšilo své výdaje na obranu na 2 % HDP, ke kterým se zavázaly členské země NATO. Podle statistiky Světové banky obranné výdaje Německa loni činily 1,2 % HDP.

Spolu s tím americká velvyslankyně v Polsku Georgette Mosbacherová na Twitteru napsala, že Polsko na rozdíl od Německa plní svou povinnost vůči NATO v oblasti výdajů na obranu. Uvedla, že „by uvítala, kdyby americká vojska v Německu přišla do Polska“. Obranné výdaje Polska dosahují 1,9 % HDP.

V Polsku se nyní nachází 4,5 tisíc amerických vojáků. V září americký prezident Donald Trump potvrdil, že plánuje do země poslat dalších tisíc vojáků. Část z nich může přijít právě z Německa, kde je rozmístěno zhruba 35 tisíc vojáků. Budovy pro nové americké vojáky má postavit Polsko na vlastní finanční náklady.

„Jsem si jist, že budou nádherné,“ řekl Trump o nových budovách. „Pokryjí veškeré náklady,“ dodal.

Šéf Bílého domu tvrdí, že americká vojenská přítomnost v Polsku není namířena proti Rusku.

Zdroj:  rt.com