Rozhlédněte se na rušné ulici kteréhokoliv města na světě a téměř s určitostí narazíte na někoho, mladého nebo starého, kdo kouří e-cigaretu.

Ač kuřáci tradičních cigaret bezpochyby existují v daleko větších počtech, než by asi měli, tak počty kuřáků těchto nových cigaret rostou po celém světě. Nazývejte si to třeba novým trendem, nebo třeba jen novým rozmarem v oblíbenosti tohoto týdne. Ať to označíte, jak chcete, e-cigarety jsou tu, aby tu už zůstaly.

10 krát více rakovinu způsobujících ingrediencí

Avšak přes explozivní nárůst jejich popularity možná nemusí být zdravější alternativou k tradičním cigaretám, jak by nás jejich výrobci chtěli přimět, abychom věřili, přinejmenším pokud lze věřit několika málo studiím o tomto problému. Podle nedávného výzkumu byl ve většině e-cigaret nalezen desetkrát větší obsah rakovinotvorných karcinogenů než v těch standardních tabákových ruličkách, které dominovaly trhu po dlouhá desetiletí.

Výzkumník Naoki Kunugita říká:

„Tento tým v jedné značce e-cigaret našel více než 10 krát vyšší hladinu karcinogenů obsažených v jedné běžné cigaretě. Zvláště, když se ten drát (co odpařuje kapalinu) přehřeje, tak zjevně vzroste množství těchto škodlivých látek, které produkuje.“

E-cigarety marketing propaguje jako zdravější a bezpečnější alternativu k běžným cigaretám, ale i kdyby byly bezpečnější nebo pro naše těla lepší, v čem přesně spočívá jejich účel? Odpovědí by bylo to, co zatím pořád marně hledáme.

Co je však asi nejvíce znepokojující, je děsivě nízký počet výzkumů, které se prování o těchto potenciálně nebezpečných a extrémně škodlivých vape trubičkách, než přijdou na trh. Dosáhla naše společnost bodu, kdy budeme akceptovat cokoliv nového po zhlédnutí na první pohled spíše, než abychom se na to koukli mikroskopem? Vypadá to tak.

Webová stránka úřadu FDA, který to v USA schvaluje ke spotřebě, obsahuje určité ohledně e-cigaret často kladené otázky, kdy tyto informace jsou přirozeně zaměřené na poučení těch, co hledají více informací o skutečnostech spojených s takovými výrobky, ale nikde na této stránce se nerozvádí riziko rakoviny. Copak v FDA samotné nevědí o četných škodlivých chemikáliích, které e-cigarety obsahují, nebo se rozhodli být škodolibě ignorantští ve snaže posílit tento business? To by bylo vhodné prodiskutovat.

FDA: Otázky a odpovědi o e-cigaretách

Otázka: Co jsou to elektronické cigarety?

Odpověď: Elektronické cigarety jsou konstruované, aby uživateli dodávaly nikotin nebo jiné látky ve formě par. Typicky se skládají z dobíjitelnou baterií poháněného žhavícího prvku, vyměnitelné patrony, která může obsahovat nikotin nebo jiné chemikálie, a atomizéru, který při rozžhavení přeměňuje obsah patrony na páry. Tyto páry pak může uživatel vdechovat. Tyto výrobky jsou často dělány tak, aby vypadaly jako cigarety, cigára anebo dýmky. Občas je také dělají, aby vypadaly jako každodenní pomůcky jako pera a USB paměťové tyčinky, aby jich lidé mohli používat, aniž by si toho jiní všimli.

Otázka: Jaké obavy má FDA ohledně elektronických cigaret?

Odpověď: FDA ještě žádné e-cigarety nehodnotila ohledně bezpečnosti nebo efektivnosti.

Ač by se ta nedávná zjištění japonských vědců měla brát s určitou dávkou skepse, dokud nedojde k dalšímu testování a hodnocení, tak by se o takových mělo bezpochyby uvažovat, a měla by posloužit jako políček do tváře těm, co to od sebe každodenně přezíravě odfukují.

Zdroj: theguardian.com