Lodě ruské Severní flotily poprvé po 30 letech začaly vyplouvat na moře s taktickými jadernými zbraněmi na palubě. Uvedla o tom Norská zpravodajská služba (NIS) ve své výroční zprávě, informuje agentura APA. (Foto: Flickr / ilustrační)

Podle dokumentu v sovětských dobách válečné lodě Severní flotily pravidelně vyplouvaly na moře s taktickými jadernými zbraněmi, ale od konce studené války nejsou známy žádné takové případy. Zároveň rozvědka tvrdí, že po zahájení speciální operace na Ukrajině „význam jaderných zbraní pro Rusko výrazně vzrostl“.

Související materiály:

Norská rozvědka ve své zprávě uvádí, že ústřední část jaderného potenciálu se nachází na ponorkách Severní flotily a hladinových lodích. „Jaderné zbraně představují obzvláště vážnou hrozbu v možnostech operací, kterých se mohou účastnit země NATO,“ zdůrazňuje se v dokumentu.

Již dříve bylo oznámeno, že švédské ministerstvo obrany se připravilo na jaderný úder, který by údajně mohlo zasadit Rusko, a přijalo pro takový případ „řadu opatření“. Mikael Klasson, náčelník generálního štábu ozbrojených sil země, vysvětlil takové kroky tím, že Moskva má „nepříjemný zvyk dělat to, co říká“.

V prosinci prezident Vladimir Putin prohlásil, že ruské jaderné zbraně jsou odstrašujícím prostředkem pro obranu země. Zdůraznil, že Moskva si je vědoma veškeré odpovědnosti, která držení jaderných zbraní provází, a nehodlá jimi „mávat“.

Zdroj: apa.az