Evropský parlament v úterý odhlasoval zákaz prodeje nových benzinových a dieselových automobilů, které budou do roku 2035 vypouštět emise oxidu uhličitého, a překonal tak poslední legislativní překážku.

Štrasburské shromáždění schválilo zákon 340 hlasy pro, 279 proti a 21 poslanců se zdrželo hlasování.

Členské státy EU již legislativu schválily a nyní na ni formálně kývnou, a to navzdory odporu konzervativních poslanců, největší parlamentní skupiny.

Zastánci návrhu zákona argumentovali tím, že poskytne evropským výrobcům automobilů jasný časový rámec pro přechod na výrobu elektromobilů s nulovými emisemi.

To zase podpoří ambiciózní plán Evropské unie stát se do roku 2050 „klimaticky neutrální“ ekonomikou s nulovými čistými emisemi skleníkových plynů.

„Dovolte mi připomenout, že od loňského do konce letošního roku Čína uvede na mezinárodní trh 80 modelů elektromobilů,“ upozornil poslance Evropského parlamentu místopředseda EU Frans Timmermans.

„Jsou to dobrá auta. Jsou to auta, která budou stále dostupnější, a my s nimi musíme soutěžit. Nechceme toto zásadní odvětví přenechat cizincům.“

Odpůrci však namítali, že průmysl není na tak dramatické přerušení výroby vozidel se spalovacími motory připraven – a že jsou ohroženy statisíce pracovních míst.

„Naším návrhem je … nechat trh rozhodnout, jaká technologie je pro nás nejlepší k dosažení našich cílů,“ řekl poslanec Evropského parlamentu Jens Gieseke, člen středopravicové Evropské lidové strany.

Gieseke prohlásil, že argumenty zelených a socialistických europoslanců o tom, že provoz elektromobilů je levnější, se staly „neplatnými“ v důsledku krize způsobené rostoucími náklady na energie.

„V Německu pracuje 600 000 lidí na výrobě ICE, tato pracovní místa jsou ohrožena,“ prohlásil a vyzval Evropskou komisi, aby přehodnotila plány na rozšíření zákazu i na nákladní automobily a autobusy.

Odpůrci také argumentují tím, že autobaterie se vyrábějí v zahraničí u evropských konkurentů, například ve Spojených státech, ale Timmermans tvrdí, že díky investicím podporovaným EU se evropská výroba zvýší.

Zdroj: voaafrica.com