Náměstek polského ministra zemědělství navrhl „zákon proti štěnicím“, který by vyžadoval, aby všechny potraviny obsahující hmyz byly označeny zvláštním varováním.

Tento krok člena vládnoucí konzervativní strany přichází uprostřed obvinění, že pokud se v letošních volbách dostanou k moci progresivní opoziční strany, budou prosazovat orwellovskou kampaň „jezte brouky“, která má omezit konzumaci tradičního masa. Podle polských poznámek opozice žádné takové plány oficiálně neoznámila.

„Sušené larvy moučných červů, cvrček v prášku – to je jeden z hmyzů, které eurokraté a Rafał Trzaskowski [opoziční primátor Varšavy] nazývají novými potravinami,“ řekl Janusz Kowalski, náměstek ministra zemědělství, při čtvrtečním představování plánů v parlamentu. „Proto jsme my, Sjednocené Polsko [Solidarna Polska], po vzoru Maďarska a Itálie iniciovali přípravu právních předpisů, které polským spotřebitelům poskytnou jasné informace o potravinářských výrobcích obsahujících tzv. přídatné látky brouků,“ pokračoval.

„Jedná se o zákon proti štěnicím.“

Podle návrhu zákona z dílny vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) by výrobky obsahující brouky musely být na obalu označeny nápisem „Pozor, tento potravinářský výrobek obsahuje hmyzí bílkovinu“.

„Pokud chce Rafał Trzaskowski jíst mazurek [tradiční polský velikonoční koláč] ze sušeného hmyzu, má na to právo,“ řekl Kowalski s odkazem na opozičního starostu. „My jako konzervativci, jako Poláci, rozhodně dáváme přednost normálnímu polskému jídlu, polskému masu, polským mléčným výrobkům.“

Více prostřednictvím Zápisky z Polska;

V lednu letošního roku Evropská komise schválila výrobky z larev moučných červů a cvrčků domácích jako bezpečné pro konzumaci. Nebyly to první výrobky z hmyzu schválené Bruselem a komise tehdy zdůraznila, že „nikdo nebude nucen jíst hmyz“.

Nicméně mnozí konzervativci v Polsku i jinde v Evropě to považovali za součást snahy podkopat tradiční kulinářské kultury, zejména konzumaci masa.

Krátce poté se v Polsku rozhořela další polemika, když list Dziennik Gazeta Prawna napsal o zprávě skupiny C40 Cities, která doporučila snížit spotřebu masa v rámci snah o snížení emisí.

Varšava je členem skupiny C40 a její primátor Trzaskowski se účastnil akcí této organizace a vystupoval na nich. Politici a média spojená s vládnoucím táborem proto spojili příběhy EU a C40 a tvrdili, že polská opozice chce omezit nebo zakázat tradiční maso a nahradit ho hmyzem.

* * *

Trzaskowski na tato obvinění reagoval a na Twitteru jasně uvedl, že nemá v úmyslu omezovat konzumaci masa ve Varšavě: „Vychutnejte si, prosím, steaky podle svého gusta.“

Zdroj: notesfrompoland.com