Výrobky z hmyzu nesplňují „požadavky technických předpisů pro potraviny halal“, uvedlo ve čtvrtek pozdě večer v prohlášení katarské ministerstvo zdravotnictví. (Foto: Flickr)

Produkty z hmyzu nesplňují „požadavky technických předpisů pro potraviny halal“, uvedlo katarské ministerstvo zdravotnictví ve svém prohlášení v pozdních čtvrtečních hodinách.

Předpisy Rady pro spolupráci v Zálivu „a náboženské stanovisko příslušných orgánů“ zakazují „konzumaci hmyzu nebo bílkovin a doplňků z něj získaných“, dodalo.

Toto oznámení následuje po „rozhodnutí některých zemí schválit používání hmyzu při výrobě potravin“, uvedl Katar.

Neidentifikoval tyto země, ale komise EU minulý měsíc schválila larvy moučného červa – druhu brouka – a výrobek obsahující cvrčka domácího pro použití v potravinách.

Hmyz je již dlouho zdrojem bílkovin v komunitách po celém světě, ale jeho spotřeba se rozšiřuje s rostoucím tlakem na hledání alternativ k masu a dalším potravinám, které jsou spojovány s vysokým obsahem skleníkových plynů.

EU nyní schválila čtyři druhy hmyzu jako „nové potraviny“. Všechny výrobky obsahující hmyz musí být jasně označeny.

Podle akademiků neexistuje v islámském právu jasné rozhodnutí, zda lze hmyz jíst. Většina z nich tvrdí, že kobylky jsou halal neboli povolené, protože jsou zmíněny v Koránu.

Mnoho islámských učenců však odmítá jiný hmyz, protože je považován za nečistý.

Katar uvedl, že soulad potravin s pravidly halal kontrolují „islámské orgány akreditované ministerstvem a prostřednictvím jeho mezinárodně akreditovaných laboratoří“, které určují zdroj bílkovin obsažených v potravinách.

Zdroj: ndtv.com