Francouzský prezident v rozhovoru říká, že „velkým rizikem“, kterému Evropa čelí, je „zaplést se do krizí, které nejsou naše“. (Foto: Flickr)

Evropa musí snížit svou závislost na Spojených státech a nenechat se zatáhnout do konfrontace mezi Čínou a USA kvůli Tchaj-wanu, řekl francouzský prezident Emmanuel Macron v rozhovoru v letadle, kterým se vrátil z třídenní státní návštěvy Číny.

V rozhovoru s POLITICO a dvěma francouzskými novináři poté, co během své cesty strávil zhruba šest hodin s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, Macron zdůraznil svou oblíbenou teorii „strategické autonomie“, aby se Evropa, pravděpodobně v čele s Francií, stala „třetí supervelmocí“.

Řekl, že „velkým rizikem“, kterému Evropa čelí, je to, že se „zaplete do krizí, které nejsou naše, což jí brání v budování strategické autonomie“, zatímco letěl z Pekingu do Kantonu na jihu Číny na palubě COTAM Unité, francouzského letadla Air Force One.

Si Ťin-pching a Komunistická strana Číny nadšeně podpořili Macronovu koncepci strategické autonomie a čínští představitelé se na ni neustále odvolávají při jednání s evropskými zeměmi. Straničtí představitelé a teoretici v Pekingu jsou přesvědčeni, že Západ je v úpadku a Čína na vzestupu a že oslabení transatlantických vztahů pomůže tento trend urychlit.

Zdroj: politico.eu