„Ještě několik takových týdnů a evropská ekonomika se prostě úplně zastaví…“ (Foto: Flickr)

To je varování dalšího lídra EU, který uznává potřeby svého lidu nad potřebou signalizovat ctnost vůči Ukrajině (a vůči Putinovi „v zájmu demokracie“).

Belgický premiér Alexander De Croo varoval, že Evropa musí okamžitě jednat a řešit energetickou krizi, jinak riskuje zásadní ekonomický výpadek, z něhož by se blok jen těžko vzpamatovával.

V rozhovoru pro agenturu Bloomberg News De Croo varoval:

„Rizikem je deindustrializace a vážné riziko zásadních sociálních nepokojů.“

Stejně jako řada dalších vedoucích představitelů EU, jejichž názory na další postup se rychle rozcházejí s názory bruselských byrokratů, i belgický lídr varuje před jednostrannými kroky proti Rusku a naléhá na

„Upřímně řečeno, nevidím jinou možnost než provádět tržní intervence,“ řekl De Croo.

„Nedostaneme druhou šanci, abychom jako 450 milionů Evropanů dokázali, že bereme věci do svých rukou. To, co dnes vidíte, je masivní odliv prosperity z Evropské unie.“

Konkrétně belgická federální vláda požaduje zavedení širokých cenových limitů na trzích s plynem, nikoliv pouze na dovoz z Ruska, „protože Vladimir Putin již řekl, že přestane prodávat plyn“.

„To, co dnes vidíte, je masivní odliv prosperity z Evropské unie,“ uzavřel De Cross.

„Omezení pouze na ruský plyn je čistě politickým cílem.“ Belgický ministr energetiky zdvojnásobil De Croova varování a dodal, že Belgie „s tím nebude souhlasit“, protože v tom „nevidí přidanou hodnotu“.

Pokud jde o bezpečnost dodávek plynu a elektřiny v letošní zimě, De Croo své lidi ujistil, že Belgie bude v pořádku (není nám však jasné, jak to ví), ale varoval, že pokud se některá evropská země dostane do situace výpadků, bude to „obrovský problém pro nás všechny“.

Zdroj: bloomberg.com