Vysoký představitel amerického ministerstva obrany a vysoký vojenský představitel uspořádali informativní schůzku, kde zmínil i situaci v Záporoží. (Foto: Flickr)

Víme také s velkou jistotou, že Rusové střílejí z okolí jaderné elektrárny, a jak jste mnozí z vás všichni informovali, využívají jadernou elektrárnu k uskladnění spousty svého vybavení. A tak, víte, rozhodně to celému procesu nepomáhá.

V souvislosti se Záporožskou jadernou elektrárnou se soustředíme na naléhání na Rusko, aby elektrárnu vyklidilo a umožnilo Ukrajincům ji v klidu provozovat. Takže se soustředíme na to, abychom naléhali na Rusy, aby ukončili vojenské operace v oblasti. Pokud jde o samotné fungování elektrárny, velmi nám záleží na tom, aby MAAE mohla do elektrárny vyslat svůj tým a zajistit bezpečnost provozu této elektrárny. Víme, že ti ukrajinští provozovatelé elektrárny dělají to nejlepší, co mohou, za velmi náročných podmínek. A viděli jsme zprávy o tom, jak na ně Rusové vyvíjejí nátlak a obtěžují je, a my oceňujeme jejich úsilí o zachování této bezpečnosti. Ale opravdu potřebujeme, aby byl MAAE umožněn přístup.

Vím jistě, že Rusové střílejí z okolí elektrárny a vím také, že v blízkosti elektrárny dopadly střely. Víte, způsob, jakým sledujeme síly v okolí jaderné elektrárny – není to tak, že by tam byla… stálá… to se asi těžko vysvětluje. Není to tak, že by byly síly v každém čtverečním centimetru oblasti kolem elektrárny. A tak také víme, že Rusové stříleli v okolí elektrárny.

A nechci říct, že Ukrajinci v té blízkosti také nestříleli, protože si myslím, že je pravděpodobné, že ano, ale v dobrém – v řadě případů je to opětovaná palba Rusů, kteří střílejí z těchto míst.

Chci říct, že i tady by bylo asi jednoduché říct, víte, Ukrajinci si jsou velmi dobře vědomi možných dopadů úderu na jadernou elektrárnu a vycházejí z toho, aby to neudělali. A také s námi o tom hovořili, že si velmi dobře uvědomují kritičnost té jaderné elektrárny.

Americké ministerstvo obrany

Zdroj: defense.gov