Čína zamítla žádost lodě vojenského námořnictva USA o vplutí do přístavu Čching-tao v nejbližších dnech, oznámila agentura Reuters s odvoláním na zdroj. (Foto: Public domain/U.S. Navy/Derek Fountain)

Podle slov informátora agentury měla loď dorazit do přístavu v neděli, Čína ale žádost zamítla. Podotkl rovněž, že válečné lodě amerického vojenského námořnictva vykonávaly občasné návštěvy ČLR naposledy v roce 2017.

Ministr zahraničí USA Mike Pompeo dříve prohlásil, že prezident Donald Trump by chtěl uzavřít obchodní dohodu s Čínou co nejdříve, žádné termíny pro dosažení podobné dohody však nejsou.

„Prezident Trump se soustředil na to, aby k tomu (k uzavření dohod – red. pozn.) došlo co možná nejdříve. Myslím si, že (v jednáních s ČLR) bylo dosaženo reálného pokroku, nechci ale stanovovat nějaké termíny,“ řekl Pompeo v interview pro televizní stanici WRTV.

Obchodní válka mezi USA a Čínou probíhá od roku 2018. Za tuto dobu vedly obě země nejednou jednání, v nichž zaznamenávaly pokrok v urovnávání obchodních rozporů, v konečném důsledku ale znovu zvyšovaly dovozní cla na zboží druhé strany.

K poslednímu vyostření obchodního konfliktu došlo v minulý pátek, kdy vyhlásila Čína svůj záměr zavést dodatečná cla na dovoz amerického zboží v objemu 75 miliard dolarů ročně od 1. září a 15. prosince. USA na to odpověděly, že zavedou od 1. září cla na čínské zboží v objemu 300 miliard dolarů, a to nikoli desetiprocentní, jak se plánovalo dříve, ale patnáctiprocentní. A přitom zvýšení cla na jinou kategorii zboží v objemu 250 miliard dolarů od 1. října bude činit nikoli 25 %, ale 30 %.

Tempo růstu světových cen ropy se v úterý večer zpomalilo, protože investoři nedostali od USA a Číny potvrzení konkrétních kroků k uzavření obchodní dohody. 

Zdroj: snews.com