Organizace spojených národů vyzývá americkou centrální banku a další centrální banky, aby zastavily zvyšování úrokových sazeb. (Foto: Flickr)

Centrální banky riskují, že uvrhnou světovou ekonomiku do recese, uvedla v pondělí agentura OSN.

Fed letos zvýšil sazby již pětkrát, ale rychlé zvyšování přichází v situaci, kdy roste znepokojení nad spěchem, s jakým se zvyšují výpůjční náklady.

Varování přichází v souvislosti s rostoucím znepokojením nad spěchem, s jakým Fed a jeho protějšky zvyšují výpůjční náklady, aby omezily prudce rostoucí inflaci.

Indická centrální banka v pátek uvedla, že světová ekonomika čelí po pandemii Covid-19 a ruské invazi na Ukrajinu třetímu velkému šoku v podobě agresivního zvyšování sazeb centrálními bankami bohatých zemí.

Konference OSN o obchodu a rozvoji ve své výroční zprávě o globálním ekonomickém výhledu uvedla, že Fed riskuje, že pokud bude pokračovat v rychlém zvyšování sazeb, způsobí rozvojovým zemím značné škody.

Agentura odhadla, že zvýšení klíčové úrokové sazby Fedu o jeden procentní bod sníží v následujících třech letech ekonomickou produkci v ostatních bohatých zemích o 0,5 % a ekonomickou produkci v chudých zemích o 0,8 %.

UNCTAD odhaduje, že dosavadní letošní zvyšování sazeb Fedu sníží ekonomickou produkci chudých zemí o 360 miliard USD za tři roky a další zpřísňování politiky by způsobilo další škody.

Zdroj: wsj.com