Australská centrální banka prohlásila, že má vymazané rezervy a ztráty z dluhopisů. (Foto: Flickr / ilustrační)

Australská centrální banka ve středu učinila překvapivé přiznání, že je v podstatě na mizině. Veškerý její vlastní kapitál byl vymazán nákupem dluhopisů souvisejícím s pandemií.

Australská rezervní banka je samozřejmě centrální bankou a může tisknout peníze. Může se tedy dostat ze situace, která by běžnou banku nebo společnost přivedla na mizinu.

Přesto je to v době, kdy dnes zasedá americký Federální rezervní systém a jedná o úrokových sazbách, zajímavý pohled na problémy, kterým čelí ostatní centrální bankéři, když se pokoušejí sladit kovidové stimuly s postkovidovou inflací a vznikem ekonomiky.

RBA zahájila program nákupu dluhopisů v listopadu 2020 jako druhý stimulační balíček v reakci na pandemii. V rámci prvního kola opatření snížila sazby na rekordní minimum a zřídila termínovanou facilitu financování, která bankám nabízí levné tříleté financování. V rámci nákupu dluhopisů centrální banka nakupovala australské státní dluhopisy a polostátní cenné papíry na sekundárním trhu, aby snížila úrokové sazby dluhopisů se splatností od pěti do deseti let.

Program byl prodlužován a prodlužován a znovu prodlužován. Nakonec RBA nakoupila státní dluhopisy, dluhopisy jednotlivých států a teritorií v hodnotě 281 miliard australských dolarů (188 miliard USD).

Nyní je účet splatný.

RBA oznámí své celoroční výsledky za australský fiskální rok končící 30. června zhruba za měsíc. Nebudou však hezké.

Centrální banka musela ocenit hodnotu svých držených aktiv tržní hodnotou, což vedlo ke ztrátě z ocenění ve výši 44,9 miliardy australských dolarů (30,0 miliardy Kč). Po odečtení 8,2 miliardy australských dolarů (5,5 miliardy amerických dolarů) v podobě podkladových zisků z držby aktiv centrální banka vykazuje čistou ztrátu ve výši 36,7 miliardy australských dolarů (24,5 miliardy amerických dolarů).

To vyčerpalo rezervní fond banky ve výši 15,4 miliardy australských dolarů a 8,4 miliardy australských dolarů v ostatních rezervách a ještě něco navíc. RBA je tedy v záporném vlastním kapitálu ve výši 12,4 miliardy australských dolarů (8,3 miliardy USD).

„Pokud by jakýkoli komerční subjekt měl záporný vlastní kapitál, aktiva by nestačila na pokrytí závazků, a společnost by proto nebyla fungujícím podnikem,“ vysvětluje situaci centrální banky Michele Bullocková, zástupkyně guvernéra RBA. „Centrální banky však nejsou jako komerční subjekty.“

RBA má vládní záruku za své závazky, což znamená, že „v případě centrální banky v zemi, jako je Austrálie, neexistují žádné problémy s pokračujícím podnikáním,“ dodává na uklidněnou. A centrální banka samozřejmě může jednoduše tisknout další peníze, takže „banka může i nadále plnit své závazky, jakmile se stanou splatnými, a není tedy v platební neschopnosti. Záporná kapitálová pozice tedy neovlivní schopnost rezervní banky vykonávat svou práci“.

Povolení tisknout peníze, abyste se dostali z takového problému, však nikdy nebude pro vaši měnu dobrou zprávou. A skutečně, australský dolar ztratil od začátku dubna vůči americkému dolaru 13,6 % své hodnoty. Podívejme se zpět o 18 měsíců a pokles hodnoty toho, čemu někteří Australané žertem říkají „tichomořské peso“, činí 19,5 %.

Je to daleko od roku 2013, kdy se za 1 USD nyní koupíte 1,50 australského dolaru a kdy se australský dolar na krátkou dobu dostal nad paritu a stal se silnějším než jeho americký protějšek. Australská vláda však byla v roce 2013 nucena vložit hotovost do centrální banky, protože utrpěla ztráty ze svých devizových rezerv. RBA poznamenává, že nyní o žádnou hotovostní injekci nežádá.

Vzhledem k růstu úrokových sazeb v Austrálii je RBA v nezáviděníhodné situaci, kdy musí vyplácet vyšší úroky ze svých závazků, než je schopna vydělat na dluhopisech a dalších aktivech, které nakupuje. „Jinými slovy, základní výnosy jsou záporné,“ říká Bullock. „Je těžké přesně určit, jak dlouho bude tato situace trvat nebo jak velké tyto záporné zisky budou.“

Pozitivní je, že po ocenění k 30. červnu centrální banka zjistila, že její držené dluhopisy jsou nyní oceněny pod jejich nominální hodnotou při splatnosti. V důsledku toho by měla při splatnosti dluhopisů dosahovat kapitálových zisků. RBA se nyní chystá své portfolio dluhopisů opět snížit.

V listopadu 2020 RBA snížila sazby na rekordní minimum 0,1 %. Australská centrální banka nyní třikrát zvýšila úrokovou sazbu, čímž se aktuální úroková sazba na zasedání 6. září dostala na 2,35 %. Další zasedání o sazbách ji čeká 4. října.

Na konci červnového čtvrtletí držela RBA australské státní dluhopisy v hodnotě 356 miliard australských dolarů (238 miliard USD) a dalších 188 miliard australských dolarů (125 miliard USD) měla v aktivech spojených s termínovou facilitou financování. V rámci celé vlády bude subjekt, který vydává australský vládní dluh – Australský úřad pro finanční řízení – vykazovat významný zisk z vydaných závazků, který odpovídá ztrátám, jež musela RBA odepsat.

RBA poznamenává, že ostatní centrální banky by byly v podobné situaci, ale používají jiné účetní metody. Bank of England a Reserve Bank of New Zealand mají od vlády odškodnění za případné ztráty. Jejich vlády by je tedy v podstatě zachránily, což RBA zdůrazňuje, že po australské vládě nežádá.

RBA však obvykle odvádí své zisky do vládní pokladny jako dividendu. Vláda by pravděpodobně měla počítat s dírou ve svém rozpočtu v místě, kde býval tento příspěvek na dividendy, a to „na několik příštích let“, říká Bullock. Poslední dluhopisy jsou splatné v roce 2033.

Podobně Švýcarská národní banka vykázala za první pololetí ztrátu 95,2 miliardy švýcarských franků (98,7 miliardy USD), což je největší ztráta od založení centrální banky v roce 1907. Klesající ceny dluhopisů a posilování švýcarského franku se podepsaly na její obrovské držbě cizích měn, ale stejně jako u RBA je ztráta jen na papíře, dokud dluhopisy nedozrají.

Podle Bullocka je podstatné, že centrální banky musely utrácet, aby se dostaly z pandemické krize, pokud se jejich ekonomiky měly udržet nad vodou. V tomto smyslu nákupy dluhopisů RBA „v podstatě dosáhly svých cílů“, uzavírá.

Zdroj: realmoney.thestreet.com