Jen před několika dny jsme napsali, že „něco se zlomí“ a vyvolá kapitulaci jedné nebo více centrálních bank, což se kupodivu setkalo s posměchem v galerii komentářů. (Foto: Flickr)

Také jsme před několika týdny uvedli, že se blížíme k okamžiku, kdy centrální banky provedou QE a zvýšení sazeb současně.

A konečně, po většinu minulého roku jsme říkali, že je jen otázkou času, kdy nadcházející krach trhů a hospodářský kolaps donutí centrální banky všude, nejen v jedné či dvou zemích, aby se otočily, protože cena za hospodářský kolaps a desítky milionů nezaměstnaných je mnohem, mnohem vyšší než pouhý posun inflačního cíle z 2 % na 3 %.

A před chvílí se opět ukázalo, že jsme měli pravdu ve všech třech bodech, když – výnosy britských 30Y zlaťáků v posledních dnech explodovaly nad 5 % v exponenciálním pohybu, který lze popsat pouze jako zlomení trhu s dluhopisy…

… BOE se stala první bankou, která ve středu kapitulovala ohledně svých plánů pokračovat v QT, když centrální banka znovu zahájila QE v rámci „dočasné a cílené“ operace nákupu dluhopisů – která bude stejně „dočasná“, jako byla „dočasná“ inflace – a varovala před „podstatným rizikem pro finanční stabilitu Spojeného království“, pokud by turbulence na trhu britských státních dluhopisů pokračovaly. Vyvolala také vyhlídku na „zpřísnění podmínek financování a omezení toku úvěrů do reálné ekonomiky“, ale ve skutečnosti tím chtěla říci, že QT skončilo ještě dříve, než začalo, a QE je zpět.

Podle FT se „zlom“ na trhu s dluhopisy projevil tím, že tisíce penzijních fondů v posledních dnech čelily naléhavým požadavkům na dodatečnou hotovost od investičních manažerů, aby mohly uspokojit výzvy k úhradě marží poté, co propad cen britských státních dluhopisů udělal díru do strategií, které je mají chránit před inflací a úrokovými riziky.

BoE ve svém opatření uvedla, že jeho cílem je obnovit pořádek. „Banka bude od 28. září provádět dočasné nákupy dlouhodobých britských státních dluhopisů,“ uvedla. „Nákupy budou prováděny v jakémkoli rozsahu, který bude nezbytný k dosažení tohoto výsledku,“ dodala s tím, že za případné ztráty se zaručí ministerstvo financí.

Pozor, spoiler: na návratu QE nebude nic dočasného, protože v okamžiku, kdy BOE jen pomyslí na ukončení nákupu dluhopisů, výnosy explodují přesně tam, kde byly. V podstatě se BOE právě stala první centrální bankou, která přiznala, že je v pasti a jedinou další možností, která jí zbývá, je zvýšit inflační cíle na 3 %, 4 % atd.

Výbor pro finanční politiku banky uvítal „plány na dočasné a cílené nákupy na trhu se zlaťáky z důvodů finanční stability v naléhavém tempu“.

BoE dodala, že tato akce bude „přísně časově omezená“ a přišla poté, co účastníci trhu uvedli, že na trzích státních dluhopisů se odehrává „pořádný průser“.

V reakci na to britské ministerstvo financí uvedlo, že Bank of England „identifikovala riziko plynoucí z nedávné dysfunkce na trzích se zlaťáky“, takže banka bude od 28. září dočasně provádět nákupy dlouhodobých britských státních dluhopisů, aby obnovila řádné tržní podmínky, uvádí se v prohlášení zaslaném e-mailem.

Ministerstvo financí obvinilo „značnou volatilitu“ na „globálních finančních trzích“ spíše než kancléřovo nefinancované snížení daní z minulého týdne.

„Kancléř je odhodlán zachovat nezávislost Bank of England. Vláda bude s bankou nadále úzce spolupracovat na podpoře jejích cílů v oblasti finanční stability a inflace,“ uvedlo ministerstvo financí.

Spousta nadsázky, ale podstata je jasná: už dlouho citujeme Michaela Hartnetta, který řekl, že „finanční trhy přestanou panikařit, když začnou panikařit úředníci a centrální banky“, a dnes ráno byla Bank of England první bankou, která zpanikařila, a panika se brzy přesune na všechny ostatní centrální banky po celém světě prostě proto, že náklady na zpřísnění jsou příliš vysoké.

V reakci na obrat BOE klesly výnosy 30Y zlatých dluhopisů o nejvíce v historii a jejich cena vyletěla o zhruba 16 % (!), protože dříve nejlikvidnější trh s dluhopisy se nyní obchoduje jako akcie za haléř…

… a zatímco riziková aktiva stále diskutují o tom, co to znamená – a my vám to rozebereme: pivot znamená, že centrální banky už nemohou snášet další bolest a brzy budou všude provádět QE a zvyšování sazeb současně, nakonec ukončí hiking a začnou snižovat sazby -, podstatné je, že je to začátek konce fiat systému, který nyní stojí před terminálním dilematem: bojovat s inflací a utrpět kolaps trhu a ekonomickou depresi s miliony propuštěných, nebo tlačit na stabilizaci společenského řádu a zaměstnanosti vyššími cenami aktiv, ať je (hyper)inflace v háji.

Zdroj: zerohedge.com