Přestože Turecko pozastavilo jednání se Švédskem, je nyní připraveno schválit finskou žádost o vstup do NATO, což bude pravděpodobně oficiálně oznámeno v pátek, kdy finský prezident Sauli Niinisto přijede do Istanbulu na setkání s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. (Foto: Flickr)

Ve středu Erdogan kladně odpověděl na otázky novinářů, zda je turecký parlament po setkání s Niinistem připraven ratifikovat finské členství. Erdogan odpověděl: „Dá-li Bůh, bude to tak nejlepší.“ Zmínil také dodržení „našeho slibu“.

„Ať už bude proces jakýkoli, bude fungovat. Budeme plnit svou úlohu. Dodržíme svůj slib. V pátek se setkáme s prezidentem a splníme slib, který jsme dali,“ řekl Erdogan.

Možná zajímavější byla poněkud mírnější než očekávaná reakce Kremlu (vzhledem k jasným zákulisním pozitivním vztahům a spolupráci mezi Moskvou a Ankarou navzdory válce na Ukrajině), který ve čtvrtek prohlásil, že Rusko není pro Finsko hrozbou.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov se snažil zdůraznit: „Mnohokrát jsme vyjádřili politování nad krokem Finska a Švédska směrem k členství a mnohokrát jsme řekli, že Rusko nepředstavuje pro tyto země hrozbu.“

„Nemáme s těmito zeměmi žádný spor… Nikdy pro nás nepředstavovaly žádnou hrozbu a logicky jsme je neohrožovali,“ dodal Peskov.

Finsko mezitím buduje 200 km dlouhý plot podél své hranice s Ruskem, aby posílilo bezpečnost, a to i po zprávách, že ruští muži houfně prchají do Švédska, aby unikli branné povinnosti. Plot bude údajně 10 metrů vysoký a zakončený ostnatým drátem.

Očekává se, že snaha Švédska o členství v EU bude i nadále váznout po zhoršení vztahů s Tureckem v důsledku incidentu s upálením koránu krajně pravicovým aktivistou.

Turecko rovněž požadovalo, aby švédské úřady zasáhly proti kurdským politickým skupinám a operativcům, a zároveň tvrdilo, že Stockholm na svém území hostil „teroristy“.

Zdroj: zerohedge.com