Hlavním problémem, kterému dnes Evropa čelí, je válka, což staví Maďarsko do obtížné situace, protože dopady války jsou vážné a okamžité. Tato slova uvedl maďarský premiér Viktor Orbán na zasedání summitu Organizace tureckých států v Ankaře.

Premiér zdůraznil, že Evropa bohužel trpí „válečnou psychózou“ a kontinent se den ode dne více a více propadá do války. Orbán poděkoval představitelům tureckých států za posílení hlasu míru. Maďarsko je – vzhledem k asijskému původu svého obyvatelstva – čestným členem Organizace tureckých států.

Orbán poděkoval tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi, který podle jeho slov doposud dokázal úspěšně zprostředkovat jednání mezi válčícími stranami, a vyzval ho, aby ve svém úsilí pokračoval i v budoucnu.

„Jen tak můžeme mít šanci na mír,“ řekl Orbán. Tureckému prezidentovi rovněž poděkoval za to, že Maďarsko a Turecko mohou koordinovat svou činnost v rámci NATO.

Geografická blízkost Maďarska k válečnému konfliktu podle Orbána postavila otázku úsilí o mír na první místo maďarské agendy.

„Ukrajina je sousední stát, a dopady války jsou proto vážné a přímé, inflace prudce roste a ceny energií jsou rekordně vysoké,“ řekl a dodal, že „mnoho Maďarů nyní ve válce zemřelo, protože do armády jsou povoláváni i muži z maďarské komunity na západní Ukrajině“.

„Pro Maďarsko je nejdůležitější záchrana lidských životů, a proto se zasazujeme o co nejrychlejší příměří a mírová jednání.“

Premiér zároveň vyjádřil názor, že to, co se děje v Evropě, je víc než jen válka, protože ve skutečnosti se „přehazují mocenské poměry v celé Evropě“, což bude mít dopady i na Turecko.

Dodal, že v Maďarsku se objevuje i další hrozba:

„Ve světové ekonomice probíhají procesy, které by mohly vést k nové globální rovnováze.“

Uvedl, že segmentace světové ekonomiky je proti zájmům Maďarska a Maďarsko nevidí svou budoucnost v segmentaci, ale v jednání v kolektivním zájmu a ve zlepšení vzájemného propojení.

„Turecké státy v tom mohou sehrát klíčovou roli, protože zde jsme evropské, kavkazské a středoasijské země vzájemně propojené na základě vzájemného respektu a dáváme tak dobrý příklad celému světu,“ uvedl premiér ve svém projevu.

Zdroj: rmx.news