Bakhmut by mohl potenciálně padnout „v nejbližších dnech“, řekl ve středu generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, ale zdůraznil, že ztráta města nebude kritickým bodem války. (Foto: Twitter / ilustrační)

„Vidíme, že Rusko vrhá více vojáků, více sil a to, co Rusku chybí na kvalitě, se snaží dohnat na kvantitě,“ řekl Stoltenberg, jehož citoval DW.

Dodal, že z případné ztráty Bachmutu by si měl vzít ponaučení, že Rusko nesmí být „podceňováno“ a že poskytování další obranné pomoci Ukrajině je prvořadé.

Americký ministr obrany Lloyd Austin 6. března rovněž poznamenal, že pád Bachmutu nebude pro ukrajinskou armádu znamenat významnou komplikaci, a dodal, že město má spíše „symbolickou“ než „strategickou“ hodnotu.

Bitva o Bachmut, město v Doněcké oblasti, zuří již sedm měsíců. Ruská armáda se snaží zvýšit svou kontrolu nad celou oblastí, jejíž přibližně polovinu v současné době okupuje.

Navzdory těžkým bojům se Ukrajina rozhodla vojáky z města nestáhnout. „Je to pro nás taktické… po Bachmutu by mohli jít dál. Mohli by jít do Kramatorska, mohli by jít do Slovjanska,“ řekl prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru pro CNN 8. března.

Zdroj: kyivindependent.com