Washington (AFP) – Poprvé po pěti desetiletích míří po úspěšném startu americký modul k Měsíci, ale historická mise vedená soukromým průmyslem se potýká s technickým problémem, který by ji mohl zhatit. (Foto: Youtube / NASA – ULA)

Zbrusu nová raketa Vulcan Centaur společnosti United Launch Alliance odstartovala z floridského kosmodromu Cape Canaveral ve 2:18 (0718 GMT) na svou první cestu s lunárním modulem Peregrine společnosti Astrobotic.

Peregrine se podle očekávání oddělil, zapnul své systémy a navázal kontakt s pozemní kontrolou.

Ale „bohužel došlo k anomálii, která zabránila Astroboticu dosáhnout stabilní orientace na Slunce,“ uvedla společnost Astrobotic na Twitteru a dodala, že týmy na problému pracují a budou poskytovat aktuální informace.

Během pobytu na oběžné dráze zůstává horní solární panel Peregrina namířen na Slunce, aby umožnil maximální výrobu energie.

„Solární panel je využíván k zajištění nabíjení baterií a udržování provozu přistávacího modulu a užitečného zatížení,“ uvádí se v dokumentaci robota. Energie je potřebná k provozu palubního počítače a také jeho komunikačních a řídicích systémů.

Peregrine by měl dosáhnout Měsíce, poté několik týdnů udržovat oběžnou dráhu a 23. února přistát v oblasti Měsíce ve středních šířkách zvané Sinus Viscositatis neboli Zátoka lepkavosti.

Dosud se měkké přistání na nejbližším nebeském sousedovi Země podařilo jen několika národním kosmickým agenturám: jako první v roce 1966 Sovětskému svazu a po něm Spojeným státům, které jsou stále jedinou zemí, jež vyslala na Měsíc lidi.

Čína v uplynulém desetiletí přistála na Měsíci třikrát, zatímco Indie se o to pokusila naposledy loni při svém druhém pokusu.

NASA zaplatila společnosti Astrobotic za tento úkol více než 100 milionů dolarů, zatímco další smluvní společnost, houstonská Intuitive Machines, chce v únoru odstartovat a přistát poblíž jižního pólu Měsíce.

NASA tvrdí, že pomohou připravit půdu pro její program Artemis, v jehož rámci se ještě v tomto desetiletí vrátí astronauti na Měsíc a připraví se tak na budoucí mise na Mars.

Řízené přistání na Měsíci je náročný úkol, zhruba polovina všech pokusů je neúspěšná.

Vzhledem k absenci atmosféry, která by umožňovala použití padáků, musí kosmická loď proplout zrádným terénem pouze s pomocí pohonných jednotek, které zpomalují sestup.

Jednalo se o první start rakety Vulcan společnosti ULA, čímž si společnost zachovala stoprocentní úspěšnost při více než 150 předchozích startech.

Vulcan má mít opakovaně použitelné motory prvního stupně, od čehož společnost, společný podnik firem Lockheed Martin a Boeing, očekává úsporu nákladů.

Zdroj: france24.com