Bývalý šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin se domnívá, že americká mise Apollo 11 byla zfalšovaná a že američtí astronauti nikdy nepřistáli na Měsíci.

Dále si klade otázku, proč najednou USA přestaly vysílat pilotované mise na Měsíc.

Dmitrij Rogozin, bývalý šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos, rozbouřil některé světové astronomické kruhy. Rogozin se vyjádřil skepticky k vyprávění o tom, zda americká mise Apollo 11 v roce 1969 vůbec přistála na Měsíci, a prohlásil, že dosud neviděl dostatečný důkaz.

V nedělním příspěvku na svém kanálu Telegram Rogozin uvedl, že své osobní pátrání po pravdě zahájil „asi před deseti lety“, když ještě pracoval v ruské vládě, a že se stal skeptickým ohledně toho, zda Američané skutečně stanuli na Měsíci, když viděl, jak vyčerpaně vypadali sovětští kosmonauti po návratu ze svých letů ve srovnání s tím, jak zdánlivě nezasažená vypadala posádka Apolla 11.

Rogozin uvedl, že v té době adresoval žádosti o důkazy Roskosmosu. Jediné, co za to dostal, byla kniha s vyprávěním sovětského kosmonauta Alexeje Leonova o tom, jak se setkal s americkými astronauty a dozvěděl se, že cestovali na Měsíc.

Když byl v roce 2018 jmenován šéfem Roskosmosu, bývalý úředník řekl, že na své práci trvá. Rogozinovi však podle něj nebyl nabídnut žádný důkaz. Namísto toho ho řada anonymních akademiků pokárala za poškození „posvátné spolupráce s NASA“, jak tvrdil.

Bývalý šéf Roskosmosu také tvrdil, že „obdržel rozzlobený telefonát od vysoce postaveného úředníka“, který ho obvinil z komplikovaných zahraničních vazeb.

Na závěr Rogozin poznamenal, že navzdory obrovskému technologickému pokroku od konce 60. let 20. století byly USA schopny provést tento výkon, ale nyní toho nejsou schopny.

Tvrdí také, že zjistil, že Washington má „své lidi v [ruském] establishmentu“.

Mise Apollo 11 byla první pilotovanou cestou na Měsíc, přičemž Neil Armstrong a Buzz Aldrin byli prvními lidmi, kteří se prošli po měsíčním povrchu.

Před touto cestou proběhl bezpilotní sovětský program Luna 2, který připravil půdu pro výzkum Měsíce.

Prezident Vladimir Putin se v dubnu zavázal obnovit ruský lunární program.

Zdroj: firstpost.com