Norsko v sobotu zvýšilo stupeň teroristické pohotovosti na nejvyšší „mimořádný“ poté, co střelec v Oslu zahájil palbu v baru oblíbeném mezi LGBTQ komunitou, dva lidi zabil a více než 20 jich zranil, informuje agentura AP. (Foto: Twitter)

Podle šéfa norské bezpečnostní služby PST Rogera Berga byla série střelby „extrémním islamistickým teroristickým činem“ a dodal, že střelec, norský občan íránského původu, byl policii již dříve znám a měl „dlouhou historii násilí a hrozeb“.

Olav Roenneberg z norské veřejnoprávní televize NRK byl svědkem střelby a uvedl: „Muž přišel na místo s taškou. Zvedl zbraň a začal střílet … Nejprve jsem si myslel, že je to vzduchovka. Pak se rozbilo sklo vedlejšího baru a já pochopil, že se musím běžet schovat.“

Další svědek norské televizi TV2 řekl, že někdo střílel ze „samopalu“. Poznamenejme, že plně automatické zbraně jsou v Norsku nelegální, pokud nespadají do kategorie sběratelských.

Dvaačtyřicetiletý střelec byl zatčen krátce poté, co zahájil palbu na třech místech v centru Osla během každoročního festivalu Pride, a byla u něj nalezena automatická zbraň a pistole.

K jedné ze střelby došlo před „London Pub“, oblíbeným gay barem.

Ke střelbě došlo kolem 01:00 místního času a podle nepotvrzených záběrů vyvolala u návštěvníků večírku paniku.

Norsko po útoku zvýšilo stupeň teroristické pohotovosti z „mírného“ na „mimořádný“, což je nejvyšší stupeň. Policie doporučila organizátorům Pride, aby v sobotu odpoledne zrušili průvod.

„Oslo Pride proto vyzývá všechny, kteří se plánovali průvodu zúčastnit nebo jej sledovat, aby se nedostavili. Všechny akce v souvislosti s Oslo Prides jsou zrušeny,“ uvedli organizátoři Pride na oficiální stránce festivalu na Facebooku.

Hatlo uvedl, že podezřelý je zadržován pro podezření z vraždy, pokusu o vraždu a terorismu.

„Naše celkové hodnocení je takové, že existují důvody se domnívat, že chtěl (střelec) vyvolat vážný strach v obyvatelstvu,“ řekl.

Mnozí účastníci průvodu hrdosti mezitím oficiální zrušení průvodu ignorovali.

Zdroj: