Americký podmořský průzkumník objevil čtyři míle pod hladinou Tichého oceánu nejhlubší vrak lodi na světě, který byl kdy identifikován, informuje CNN. (Foto: Twitter / US Navy)

Victor Vescovo, zakladatel průzkumné společnosti Caladan Oceanic, ve středu pomocí hlubinné ponorky lokalizoval a identifikoval vrak torpédoborce USS Samuel B. Roberts (DE-413), známého jako „Sammy B“, v hloubce 6 895 metrů ve Filipínském moři.

Sammy B se potopila v bitvě u Samaru 25. října 1944, když byla v přesile japonských bitevních lodí a měla nad nimi převahu.

Loď „bojovala zuřivě, přestože měla naprostou převahu nad japonskými bitevními loděmi a těžkými křižníky, proti kterým se postavila,“ řekl Vescovo pro CNN.

„Hrdinství jejího kapitána a posádky je v námořnictvu legendární a bylo mi velkou ctí najít místo jejího posledního odpočinku. Myslím, že to pomůže uzavřít příběh lodi, rodinám těch, kteří zahynuli, i těm, kteří na ní sloužili. Myslím, že když loď zmizí v hlubinách a už ji nikdo nikdy neuvidí, může to v těch, kteří jsou s ní spojeni, zanechat pocit prázdnoty.

„Nalezení vraku může pomoci uzavřít případ a také přinést podrobnosti o bitvě, které jsme možná dříve nevěděli. Jak říkáme, ‚ocel nelže‘,“ řekl.

Společnost Caladan Oceanic poskytla dosud nikdy neviděné záběry vraku. Naposledy byl Sammy B spatřen před 78 lety během bitvy v Pacifiku.

Přední dělová věž Sammy B
Přední část plavidla
Další záběry plavidla

Vescovo zveřejnilo video z hloubkového potápění ponorky, která vrak zkoumá.

Zdroj: zerohedge.com