Bolivijská filmová režisérka, herečka a aktivistka Carla Ortizová, očitý svědek z války v Sýrii, řekla Sputniku Mundo o působení Bílých přileb v této zemi, a jak zásah některých západních zemí neumožňuje syrskému lidu dosáhnout míru.

„Viděla jsem, jak Bílé přilby sdílejí stavby s extremistickými skupinami an-Nusry bez jakýchkoliv problémů. Pokud jste obyčejný obyvatel, který viděl, co tyto skupiny provádějí s vašimi lidmi a rodinou, znásilňují vaše dcery a popravují lidi, nikdy byste s nimi nic nesdílel," řekla.

Carla se rozhodla kontaktovat občany, kteří dobrovolně pracovali pro tuto organizaci. „Mnozí mi řekli, že si původně mysleli, že zachraňují životy, ale pak si uvědomili, že část pomoci je opravdu věnována ozbrojeným skupinám, které se nazývají jen umírněnými povstalci," uvedla Carla.

Lidé na ulici ji také ujistili, že Bílé přilby nezachraňují občany, že odmítají poskytovat služby dětem v nemocnicích a že během bitvy v Aleppu pracovali bok po boku s organizací an-Nusra.

„Velmoci, které údajně převzaly roli světové policie, by měly lépe pochopit, co jsou zač ty, kdo natočil video o údajných chemických útocích," vysvětlila. Ony však naopak cynicky podporují dezinformace, aby umožnily pokračující bombardování, které ničí zemi, jež se snaží bojovat proti terorismu, za který je zodpovědný celý Západ, protože zbraně které poskytují umírněným skupinám, se vždy objevují v rukou extremistů.

Ortizová se domnívá, že jediným způsobem, jak ukončit válku v Sýrii, je nenaslouchat zástupcům cizích mocností, které vyžadují stále více a více zasahování, ale Syřanům.