„Mohu informovat mexický lid, že na summit nepojedu,“ oznámil v pondělí mexický prezident Andrés Manuel López Obrador v souvislosti se Summitem Amerik, který USA pořádají v Los Angeles. (Foto: Youtube)

„Na summit nepojedu, protože na něj nejsou pozvány všechny země Severní a Jižní Ameriky.“

Agentura Axios to označila za „ránu prezidentu Bidenovi, který se snaží obnovit vliv USA v Latinské Americe a Karibiku, které se v posledních letech stále více propojují s Čínou“. Summit začal v pondělí a potrvá do tohoto pátku. Biden jej chtěl využít jako přehlídku „jednoty“ pod regionálním vedením USA, ale vzhledem k do očí bijící absenci mexického vůdce je zřejmé, že se jedná o cokoli jiného.

O seznamu pozvaných účastníků se vedou ostré debaty již několik týdnů, ale vyloučení vůdců Kuby, Nikaraguy a Venezuely – všech levicově vládnoucích zemí, které jsou známé tím, že narážejí na zahraniční politiku USA – bylo pro Mexiko poslední kapkou.

„Summit se nemůže konat, pokud nejsou pozvány všechny země,“ řekl López Obrador na tiskové konferenci. Dodal, že místo něj pojede ministr zahraničí Marcelo Ebrard. „Nebo může být, ale to znamená pokračovat ve veškeré politice intervencionismu,“ dodal a rovněž zdůraznil, že Biden „nerespektuje suverenitu těchto zemí, jejich nezávislost“, když je nepozval.

Ke kritice summitu ze strany Mexika se připojily Bolívie, Guatemala, Honduras a Antigua a Barbuda – ty potvrdily, že jejich představitelé se summitu nezúčastní.

Takový odpor tak významné země a ekonomiky, jakou je Mexiko, vůči regionálnímu summitu se pro Bílý dům ukazuje jako nepříjemný, vzhledem k tomu, že hlavním tématem Bidenovy zahraniční politiky je spolupráce mezi zeměmi v boji proti Rusku a Číně. Zejména Venezuela a Kuba jsou však považovány za země, které spadají do sféry vlivu Ruska.

Minulý měsíc mexický prezident zdůraznil, že na summit „musí být pozváni všichni“, aby se podpořila a zajistila „jednota celé Ameriky“.

To také proto, že se chystá osobně tlačit na Bidena v této věci při případné nadcházející návštěvě Bílého domu:

López Obrador uvedl, že doufá, že v červenci navštíví Bílý dům a bude s Bidenem hovořit o „integraci“ všech amerických zemí s cílem vytvořit něco podobného Evropské unii.

V souvislosti s ruskou válkou na Ukrajině a následným napětím v oblasti světové energetiky se Bidenova administrativa snaží přivést Venezuelu Nicoláse Madura „z chladu“, protože se snaží využít „alternativní“ zdroje ropy.

Z tohoto důvodu existovala mezi příznivci Caracasu naděje, že Venezuela bude pozvána na Summit Amerik, ale tato vyhlídka se ukázala jako předčasná.

Zdroj: zerohedge.com