Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělí uvedl, že Rusko má zájem o rozhovory s USA o kontrole jaderných zbraní, ale souhlasil, že taková jednání se v tuto chvíli pravděpodobně neuskuteční. (Foto: Wikimedia)

„Máme zájem [o takové rozhovory], protože se domníváme, že [je nutné] pokračovat v rozhovorech a diskutovat o této otázce vzhledem k tektonickým posunům v oblasti evropské, a dokonce i globální bezpečnosti. Takové rozhovory jsou nezbytné, potřebuje je celý svět,“ řekl Peskov podle ruské tiskové agentury Tass.

Peskov reagoval na otázku týkající se komentáře amerického velvyslance v Rusku Johna Sullivana, který uvedl, že v současné době je nepravděpodobné, že by se kontrola zbrojení uskutečnila. „Možná bychom měli souhlasit s panem velvyslancem, že to v tuto chvíli vypadá nepravděpodobně, ale dříve nebo později se k této otázce budeme muset vrátit,“ řekl Peskov.

Sullivan v rozhovoru pro agenturu Tass uvedl, že mu nebylo řečeno, aby se připravil na jednání o kontrole zbrojení. „Rozhodně to není něco, co by mi Washington nařídil, abych se na to připravil. Na druhou stranu je to jedna z nejvýznamnějších otázek mezi USA a Ruskem,“ řekl.

V současné době existuje mezi USA a Ruskem pouze jediná zbývající smlouva o kontrole jaderných zbraní, Nový START, která omezuje počet raket, bombardérů a bojových hlavic, jež může mít každá mocnost rozmístěny. V loňském roce se prezident Biden a ruský prezident Vladimir Putin dohodli na prodloužení smlouvy New START o pět let.

Minulý týden jeden z amerických představitelů řekl deníku The New York Times, že „v tuto chvíli je téměř nemožné si představit“, že by USA a Rusko jednaly o náhradě Nové smlouvy START před jejím vypršením v roce 2026.

Další infografiky najdete na webu Statista

Další infografiky najdete na webu Statista.

Washington a Moskva vedly rozhovory o kontrole zbrojení, ale Bidenova administrativa je zastavila poté, co Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. Zatímco ruští představitelé prohlásili, že jsou otevřeni obnovení jednání, američtí představitelé neprojevili zájem.

Zdroj: antiwar.com