Ministr zahraničních věcí Německa Heiko Maas prohlásil, že bombardování Jugoslávie členskými zeměmi NATO v roce 1999 bylo „správné“. Svůj názor vyslovil v interview pro noviny Stuttgarter Nachrichten (článek bude uveřejněn v dnešním čísle), materiál dostal k dispozici deník Die Welt. (Foto: Wikimedia)

„Myslím si i nadále, že německá účast (v operaci – red. pozn.)  byla vyvolána odpovědným přístupem (k situaci – red. pozn.),“ řekl Maas.

Přitom je podle jeho názoru vojenské zasahování vždy „nejkrajnějším prostředkem“.

„Viděli jsme tehdy, že došlo k rozsáhlému porušení lidských práv, včetně hromadných vražd. Myslím si, že zasahování NATO bylo správné. Nechci ani vědět, co by se tam stalo, kdyby k tomu (zasahování – red. pozn.) nedošlo,“  řekl ministr.

Ozbrojená konfrontace albánských separatistů z Osvobozenecké armády Kosova se srbskou armádou a policií v roce 1999 měla za následek bombardování Svazové republiky Jugoslávie (která se skládala v té době ze Srbska a Černé Hory) silami NATO nehledě na stanovisko Rady bezpečnosti OSN.

Letecké útoky NATO byly prováděny od 24. března až do 10. června 1999. Přesný počet obětí není znám. Podle odhadů srbských úřadů zahynulo v důsledku bombardování asi 2,5 tisíce lidí včetně 89 dětí. Bylo zraněno 12,5 tisíce lidí. Materiální škoda se odhaduje podle různých údajů na 30 až 100 miliard USD.