Pokud jste vynechali očkování vakcínou COVID, můžete mít mnohem větší pravděpodobnost, že se stanete účastníkem dopravní nehody. (Foto: Flickr)

Alespoň takové jsou závěry nové studie zveřejněné tento měsíc v časopise The American Journal of Medicine. Kanadští vědci během léta 2021 zkoumali zašifrované vládní záznamy více než 11 milionů dospělých, z nichž 16 % nedostalo vakcínu COVID.

Zjistili, že u neočkovaných osob byla o 72 % vyšší pravděpodobnost, že se stanou účastníky vážné dopravní nehody – při níž byla alespoň jedna osoba převezena do nemocnice – než u těch, kteří byli očkováni. To je podobné jako zvýšené riziko dopravních nehod u lidí se spánkovou apnoe, i když jen asi o polovinu nižší než u lidí, kteří zneužívají alkohol, zjistili vědci.

Nadměrné riziko autonehody, které představují neočkovaní řidiči, „převyšuje bezpečnostní přínosy moderních technických vymožeností automobilů a představuje riziko i pro ostatní účastníky silničního provozu,“ napsali autoři.

Vynechání očkování proti COVID samozřejmě neznamená, že se někdo dostane do dopravní nehody. Autoři naopak teoretizují, že lidé, kteří se brání doporučením veřejného zdravotnictví, mohou také „zanedbávat základní zásady bezpečnosti silničního provozu“.

Zjištění jsou natolik významná, že by lékaři primární péče měli zvážit poradenství neočkovaným pacientům ohledně bezpečnosti provozu – a pojišťovny by mohly na základě údajů o očkování provést změny v pojistných smlouvách, navrhují autoři.

„Zjištění naznačují, že neočkovaní dospělí musí být opatrní v interiéru s ostatními lidmi a venku s okolním provozem,“ uzavřeli autoři.

Zdroj: fortune.com