NATO vyzývá Rusko, aby se zúčastnilo práce na modernizaci Vídeňského dokumentu, který určuje opatření na upevnění důvěry, bezpečnosti a snížení nebezpečí vojenských konfliktů v regionu členských zemí OBSE, prohlásil na tiskové konferenci v Bruselu předseda vojenského výboru aliance Stuart Peach по zasedání na úrovni náčelníků generálních štábů. (Foto: Wikipedia)

„Vyzýváme Rusko, aby se zúčastnilo práce na modernizaci Vídeňského dokumentu, aby byl průzračnější,“ řekl.

Dodal, že v daném okamžiku není jasná budoucnost Smlouvy o otevřeném nebi a architektura kontroly zbrojení „je vystavena erozi“.

„Co se týče Smlouvy o otevřeném nebi, v daném okamžiku to není jasné, aliance však už po několik desetiletí podporuje úsilí pro kontrolu zbrojení. Architektura kontroly zbrojení je vystavena erozi, Rusko neplní své mezinárodní závazky. Musíme ze své strany podporovat kontrolu zbrojení, to je politika NATO,“ vysvětlil předseda vojenského výboru.

Vídeňský dokument byl uzavřen pod záštitou NATO pro součinnost Ruska a NATO v bezpečnostní sféře. Dokument vznikl v roce 1991, pak byl ale několikrát obnoven. Obsahuje základní mechanismy odvrácení vojenských konfliktů v Evropě a také pravidla informování o vojenských cvičeních.

Smlouva o otevřeném nebi byla podepsána v roce 1992 a stala se jedním z opatření na upevnění důvěry v Evropě po studené válce. Platí od roku 2002 a umožňuje účastnickým zemím otevřeně sbírat informace o ozbrojených silách a vojenských opatřeních druhé strany. Smlouvy se účastní 34 států.

Signatáři těchto smluv se poslední době nejednou navzájem obvinili z jejich porušení.